Nejčastější chyby při přípravě guacamole

Sdílejte:

Příprava guacamole se může zdát být jen o něco málo složitější, než je uvaření čaje, ale pravda je taková, že dosažení správné krémovitosti, ideální pikantnosti a komplexní chuti vyžaduje znalost a dodržování některých dobře známých pravidel.

Nejčastější chyby při přípravě guacamole

Nejčastější chyby při přípravě guacamole | Obrázek: unsplash/Zoshua Colah

To se týká jak techniky přípravy, tak výběru ingrediencí. Pravidla přípravy a nejčastější chyby jsou naštěstí dobře známé a je velmi snadné si s nimi poradit. Zde je deset nejčastějších a nejzávažnějších chyb při přípravě.


Související články

Článek guacamole – skvělý mexický dip z avokádaGuacamole – Skvělý mexický dip z avokáda

 

Článek výběr správných surovinVýběr správných surovin

 

Článek jak poznat zkažené guacamoleJak poznat zkažené guacamole

 


1. Nesprávně vyzrálá avokáda

Vyhýbejte se použití jak nedostatečně zralých, tak přezrálých avokád. Obě tyto varianty jsou špatně a zcela zásadním způsobem negativně ovlivní výsledný pokrm, protože právě toto ovoce je zcela nejdůležitější surovinou celého tohoto jídla.

Je jednoznačně lepší guacamole nepřipravovat, pokud nemáte správně zralá avokáda, než ho připravovat z nevhodně vyzrálých kusů. V případě, že nejsou plody dostatečně zralé, stačí je nechat jednoduše dozrát. Pakliže jsou přezrálá, je lepší je využít v kuchyni jiným způsobem, pokud tedy nejsou ve stavu na vyhození.




2. Neodstranění nahnědlých částí dužiny avokád

I v jinak dokonale zralém plodu můžete najít v rámci jeho dužiny nahnědlé části, což je výsledkem vniknutí vzduchu a oxidace, což může mít několik různých příčin.

Ze zdravotního ani z chuťového hlediska to nemá žádný negativní vliv (pokud tedy zhnědnutí není výsledkem hniloby), ale negativní vizuální vliv je značný, protože avokádový dip má být zkrátka a jednoduše krásně zelený.

Tyto nahnědlé části dužiny tedy vždy odstraňte, protože jinak by zbarvily celé jídlo na pohled nehezkým našedlým až nahnědlým odstínem.

3. Použití mixéru

Guacamole se s pomocí mixéru nikdy nepřipravuje. Nedělali to tak Aztékové, nedělají to tak Mexičani a nedělejte to tak ani vy. Mixér si nechte třeba na krémovou dýňovou polévku, ale v tomto případě ho nechte v krabici.

Udělejte to ručně, abyste mohli zcela přesně kontrolovat intenzitu rozmačkání. Nejlepší je pochopitelně použít originální hmoždíř molcajete, ale jsme realisté a moc dobře víme, že doma ho má málokdo, takže použijte klasický hmoždíř, nebo třeba vidličku, ale nikdy ne mixér.

4. Citronová šťáva místo limetkové

Nenahrazujte limetkovou šťávu citronovou

Nenahrazujte limetkovou šťávu citronovou | Obrázek: pexels/solod_sha

Citronová šťáva je sice v principu velmi podobná té limetkové, ale v konečném důsledku to není to samé. Žádné ale, žádné výmluvy, žádné chytračení! Mají jinou chuť a do avokádového dipu patří jen a pouze limetková šťáva. Tak to prostě je. To bychom pak mohli rovnou začít nejprve s pomerančovou šťávou a skončit bychom mohli například u šťávy z červené řepy.

5. Přílišné rozmačkání a dlouhá příprava

Při mačkání avokád pracujte rychle, protože styk jeho dužiny se vzduchem způsobuje oxidaci, jejímž výsledkem je hnědnutí, které zkrátka a jednoduše nevypadá dobře a příliš neláká ke konzumaci. Dalo by se snad dokonce říci, že to vypadá nechutně.

S tím souvisí i intenzita rozmačkání. Dužina by se nikdy neměla rozmačkat zcela najemno do krémovité podoby. Jedno z kouzel tohoto pokrmu spočívá v jeho hrudkovité konzistenci, která vám umožní se do kousků dužiny zakousnout.




6. Přidávání ingrediencí

Jedno životní moudro nás učí, že nemáme spravovat to, co není rozbité. A to se dá aplikovat i na guacamole. Tento pokrm si nezískal masivní celosvětovou oblibu, protože by bylo potřeba ho předělávat, ale protože je dokonalý tak jak je.

Nepřidávejte do něj proto nejrůznější suroviny, protože toužíte po tom, aby chutnalo trochu jinak. Respektive dělat to můžete, ale vzdalujete se od toho o čem toto jídlo skutečně je. I my na tomto webu uvádíme mnoho nejrůznějších upravených receptů, ale pravé originální guacamole je jen jedno a není možné ho čímkoliv vylepšit.

7. Používání celých rajčat

Rajčata jsou nedílnou součástí tohoto receptu, ale nestačí je jen jednoduše nakrájet na kousky a přidat. Musíme z nich také odstranit semínka a zbavit je volné šťávy. Může to působit jako úkol navíc a zbytečnost, ale je to velmi podstatné, protože rajčatová semínka do struktury tohoto pokrmu nepatří a nadbytečná šťáva vytváří nežádoucí vodovou konzistenci.

8. Nedostatek soli

Samotné avokádo má relativně planou a nevýraznou chuť, která ovšem správným způsobem vynikne při dostatečném osolení. Nemluvíme zde pochopitelně o tom, abyste ji do guacamole sypali po hrstech, ale zároveň se s ní nesnažte šetřit, protože to není ku prospěchu věci.

Se solí rozhodně nešetřete

Se solí rozhodně nešetřete | Obrázek: pixabay/andreas160578

Pakliže máte strach, že byste ho přesolili, solte ho postupně několikrát a vždy nechte mezi jednotlivými soleními několika minutovou pauzu, která umožní plnohodnotné propojení a rozvinutí chutí.

9. Předčasná příprava

Avokádový dip lze fakticky uchovávat v lednici i několik dní a při dodržení jednoho z několika možných skladovacích postupů ani příliš nehrozí jeho zhnědnutí, respektive ho lze výrazně omezit.

Obecně nicméně platí, že je guacamole chuťově i vizuálně zcela nejlepší čerstvě udělané a vzhledem k poměrně snadné a rychlé přípravě neexistuje důvod k tomu, abyste ho chystali s předstihem a neudělali ho až krátce před konzumací.

10. Špatná odrůda avokáda

Mnoho lidí se domnívá, že je zcela jedno, jaké avokádo použijí. Tak tomu pochopitelně není. Stejně jako nejsou stejná jablka, cibule, melouny nebo papriky, nejsou stejné ani jednotlivé kultivary tohoto ovoce. Existuje jich mnoho druhů, které se od sebe navzájem liší svou chutí, konzistencí, strukturou a tučností.

Při přípravě avokádového dipu se používá prakticky výhradně odrůda Hass, která je tučnější, má krémovou konzistenci a pěkně rovnoměrně dozrává. Pakliže se vám někdy stalo, že vám guacamole nechutnalo či nemělo příjemnou konzistenci, nemuselo to být kvůli špatně vyzrálému avokádu, ale kvůli použití nevhodné odrůdy. Vždy používejte odrůdu Hass, a to pochopitelně v ideální zralosti.

Sdílejte: