Fajitas

Sdílejte:

Fajitas není ryze mexické jídlo a ani jeho historie není příliš dlouhá. Jedná se o pokrm takzvané Tex-Mex kuchyně, která velmi zjednodušeně řečeno vzešla od Mexičanů žijících v Texasu. Zcela původně se tímto termínem označoval kus hovězího, a to konkrétně skirt steak (česky se mu říká oponka), nicméně dnes si pod pojmem fajitas většina lidí představí plátky grilovaného kuřecího masa s paprikami a cibulí. Tato maso-zeleninová směs se následně zpravidla dává na tortillu (může být pšeničná i kukuřičná) a servíruje se trhaným ledovým salátem, guacamole, pico de gallo, zakysanou smetanou, salsou, fazolemi, strouhaným sýrem či sekanými rajčaty. Pro tento pokrm je pak zcela typické, že se maso se zeleninou servírují na rozžhavené ocelové pánvi, ze které si je do tortilly následně vkládá samotný strávník. V tomto článku si o tomto pokrmu povíme více a také si představíme alespoň jeden osvědčený recept na výtečné klasické kuřecí fajitas.

Fajitas

Varianty fajitas

Jak již bylo zmíněno výše, hovězí verzi můžeme označit za „tradiční“, zatímco tu kuřecí za tu nejběžnější a nejpopulárnější. Fakticky se lze ale setkat z mnoha variantami fajitas. Pojďme si nyní představit ty, se kterými se můžete setkat nejčastěji.

  • Kuřecí fajitas: Grilované kořeněné kuřecí plátky jsou velmi populární dietní alternativou k hovězímu skirt steaku. Kuřecí maso je typicky marinováno v chuťové výrazné směsi limetkové šťávy, česneku, kmínu a sušeného chilli.
  • Hovězí fajitas: Tradiční verze připravovaná zcela typicky z hovězího skirt steaku, který může být v případě nutnosti nahrazen flank steakem. Marinované maso se griluje v celku a krájí se na plátky až před servírováním.
  • Zeleninové fajitas: Tato bezmasá verze je populární především mezi vyznavači vegetariánství. Grilovaná zelenina zahrnuje většinou papriky, cibuli, cuketu a houby. Samotní vegetariáni pak kvůli příjmu proteinů mnohdy přidávají ještě fazole či tofu.
  • Krevetové fajitas: Hlavní ingrediencí jsou v tomto případě zcela pochopitelně grilované krevety. Ty se koření směsí, která obsahuje chilli, kmín, česnek, papriku, oregano, sůl a pepř.
  • Kombinované fajitas: Především v restauracích se můžete setkat s verzí, která obsahuje různé druhy masa, což běžně zahrnuje hovězí, kuřecí a krevety.
  • Tofu fajitas: Další vegetariánská verze, ve které hraje hlavní roli marinované tofu. To se může buď grilovat, nebo smažit.
  • Portobello fajitas: Portobello je chutný a velmi oblíbený druh žampionu (zcela přesně česky: pečárka dvouvýtrusá). Marinovaný a grilovaný může nahradit maso, díky čemuž vzniká další vegetariánská verze tohoto jídla.
  • Vepřové fajitas: Ačkoliv vepřové maso není u tohoto jídla tak běžné, je možné se setkat i s ním. Nejčastěji se za tímto účelem marinují a grilují vepřové kotlety a vepřová panenka.




Varianty fajitas

Recept na kuřecí fajitas

Na tento recept budete potřebovat jen několik málo ingrediencí, a to konkrétně kuřecí maso, papriky, cibuli, limetku, koření a olivový olej. K tomu ještě pochopitelně tortilly a přílohy dle vlastních chutí. Hotovo byste měli mít do půl hodiny a vystačíte si s jednou jedinou pánví.

Příprava: 10 minut

Grilování: 20 minut

Celková časová náročnost: 30 minut

Porce: Pro 6 osob

Co budete potřebovat

  • 3 kuřecí prsa (bez kostí a kůže)
  • 1 cibule (nakrájená na měsíčky/proužky)
  • 3 papriky (nakrájené na proužky)
  • Šťávu z 1/2 limetky
  • 2 lžíce olivového oleje
  • Kořenící směs – 1/2 lžíce chilli, 1/2 lžíce kmínu, 1 lžičku sušeného česneku,1/2 lžičky papriky, 1/2 lžičky oregana, 1/4 lžičky černého pepře, 1/2 lžičky soli (všechno koření je sušené a mleté)
  • Tortilly
  • Přílohy dle vlastního uvážení – například zakysanou smetanu, pico de gallo nebo avokádo

Jak postupovat

  1. Připravte si kořenící směs důkladným smícháním všeho koření v míse.
  2. Vezměte kuřecí prsa a štědře je touto směsí pokryjte ze všech stran. Pokuste se prsty koření do prsou jakoby vmasírovat.
  3. Ve velké pánvi rozehřejte na středním plameni olivový olej. Vložte do pánve kuřecí prsa a z každé strany je přibližně 7 minut opékejte.
  4. Zatímco se v pánvi dělá maso, nakrájejte si papriky a cibuli.
  5. Jakmile jsou prsa hotová, vyjměte je z pánve a dejte je bokem odpočívat. Vložte do pánve papriky s cibulí a za častého míchání je zhruba 5 minut opékejte.
  6. Když jsou papriky s cibulí hotové, nakrájejte kuřecí prsa na plátky a přidejte je zpátky do pánve k zelenině.
  7. Zalijte směs čerstvě vymačkanou limetkovou šťávou a důkladně promíchejte.
  8. Ihned servírujte s tortillami a přílohami.




Vznik a historie

Fajitas s největší pravděpodobností vznikly ve 30. letech minulého století na dobytčích farmách v jižním a západním Texasu. Tehdy na nich v hojném počtu pracovali mexičtí honáci, kterým se říkalo vaqueros. Ti dostávali část svého platu v podobě hovězího masa z porážek. Mezi toto maso patřila i část zvaná skirt (část pupku – svalový úpon bránice, česky se jí říká oponka), kterou grilovali, nebo opékali přímo na ohni. A právě takto zřejmě vznikly fajitas. Kromě samotných honáků a jejich rodin však o existenci tohoto pokrmu neměl nikdo po několik desítek let nejmenší tušení, protože samotná hovězí oponka se na volný trh nedostávala, protože si ji brali právě honáci.

Vznik a historie

První restaurace a bistra začala fajitas servírovat v Texasu na přelomu 60. a 70. let, přičemž v roce 1971 se tento termín poprvé objevil v tištěné podobě v Oxfordském slovníku angličtiny. Skutečná popularita fajitas nicméně přišla až v 90. letech, kdy tento termín začali v USA hojně používat fastfoodové řetězce nabízející mexickou kuchyni.

Sdílejte: