Když guacamole uchováváme v lednici po dobu několika dní, je dobré vědět, jak poznat, jestli je ještě dobré, nebo už ne. Zcela na začátek zmiňme, že hnědnutí povrchové vrstvy je způsobeno přístupem vzduchu a oxidací, která nemá žádný vliv na chuť a zdravotní nezávadnost. Jediným dopadem je, že to nevypadá moc hezky. Nic víc v to není.
Guacamole, které již není vhodné ke konzumaci můžeme identifikovat podle několika vlastností, kterými jsou stáří, vzhled, chuť, vůně, struktura a rozvoj mikroorganismů.
Související články
Guacamole – Skvělý mexický dip z avokáda
Nejčastější chyby při přípravě
Výběr správných surovin
Stáří
Obecně lze říci, že v lednici by mělo v drtivé většině případů vydržet 3 dny, ale ani na to se pochopitelně nedá stoprocentně spolehnout. 4. den je zpravidla zlomový, může být dobré, ale také nemusí, je to takzvaně padesát na padesát. Pátý a další den už byste ho měli jednoznačně vyhodit.
Vzhled
Pakliže začne mít barva dipu hnědošedý nádech, začalo se kazit. Nemluvíme zde však o povrchovém hnědnutí (maximálně 3 mm pod povrch), ke kterému může dojít kvůli oxidaci, ale o kompletní změně barvy v celém objemu jídla.
Chuť
Nakyslá a zatuchlá chuť je špatným znamením. Nemáme však na mysli kyselost, kterou cítíte z limetkové šťávy, ale nepříjemnou štiplavou nakyslost, jako když se vám například zkazí mléko.
Vůně
Zkažené guacamole se dá dobře identifikovat i podle vůně. Ta je štiplavě a nakysle nepříjemná. Člověku to může připomínat tlející listí, nebo zápach linoucí se někdy z popelnic na bio odpad.
Struktura
Výborným ukazatelem kvality je struktura. Jakmile se začne guacamole kazit, uvolňuje se z dužiny avokáda voda a mizí krémovitost jídla. Takto oddělená voda má navíc mnohdy tendenci hnědnout, takže bývá snadno identifikovatelná.
Rozvoj mikroorganismů
Zde je to samozřejmě velmi jednoduché. Toto jídlo je velmi výživné a pro mikroorganismy představuje ideální cíl. Jakmile uvidíte jakýkoliv náznak plesnivění, okamžitě se s ním rozlučte.
Lze guacamole zamrazit?
Čistě technicky vzato je možné guacamole zamrazit a po rozmražení ho bez problémů konzumovat, nicméně úskalí tkví v tom, že ztratí svou čerstvost, krémovou konzistenci a v neposlední řadě také strukturu, protože dojde narušení kompaktnosti kousků rajčat a cibule.
Máme-li tedy na základě tohoto vytvořit nějaké doporučení, pak jsou následující:
- Nikdy ho nepřipravujte s tím, že ho potom zamrazíte
- Pakliže už je připravené, pokuste se ho sníst nebo ho někomu dejte (při správném skladování vydrží v lednici několik dní)
- Nezbývá-li než ho vyhodit, nebo zamrazit, pak ho pochopitelně raději zamrazte, ale počítejte s tím, že už nebude jednoduše řečeno tak dobré
A ještě máme jeden tip na závěr. Pokud ho zamrazujete, dejte si tu práci a odstraňte z něj rajčata a cibuli, které po rozmrazení znovu přidáte čerstvé. Výrazně tak zvýšíte celkovou kvalitu pokrmu a i když nebude mít kvality čerstvého dipu, bude nesrovnatelně lepší, než to kompletně zmrazené.