Molcajete je typ kruhového hmoždíře, který byl používán již Aztéky a Mayi. Má tři nožky a tradičně ho zdobí hlava zvířete, přičemž nejčastěji se lze setkat s hlavou prasete.
Je vyroben z jednoho kusu vulkanického čediče a používá se k drcení koření a přípravě salsy a guacamole. Po nahřátí v ohni nebo žhavých uhlících slouží i k udržování teploty uvařeného jídla, přičemž to mnohdy v dostatečně zahřátém hmoždíři prochází varem ještě další půl hodiny a mnoho dalších hodin zůstává horké.
Samotný tlouk, který se používá k drcení, respektive mačkání, potom nazýváme tejolote.
Hmoždíř molcajete a příprava guacamole
Přestože je guacamole připravováno mimo Mexiko převážně v mixérech (což by se rozhodně nemělo dělat, protože není možné tímto způsobem dosáhnout správné textury), v jiných typech hmoždířů či ručně, to pravé tradiční vznikne jen a pouze v již několikrát použitém molcajete.
Důvodem je materiál, ze kterého je vyrobeno. Tím je již zmíněný vulkanický čedič. Ten je totiž pórovitý a přes veškerou snahu tak není možné hmoždíř z něj vyrobený nikdy zcela důkladně vyčistit.
Vždy v něm zůstane část chutí a vůní z předešlých příprav, které se stanou součástí přípravy nové a právě v tom tkví kouzlo pravého tradičního guacamole. Jakkoliv se to může zdát nehygienické a odpudivé, je tomu skutečně tak a je to způsob přípravy, který se používá již tisíce let.
Kde ho sehnat
U nás je možné molcajete koupit v některých specializovaných obchodech, ale cena bývá zpravidla značně vysoká, a to v řádech několika málo tisíců korun. Výběr navíc není ani trochu široký, takže člověk musí brát to, co je dostupné.
Pokud má člověk tu možnost, je daleko lepším řešením dovézt si ho osobně z Mexika, nebo někoho blízkého o dovezení požádat. Cena bude nejen několikanásobně nižší, ale také si můžete vybrat velikost, typ a v neposlední řadě také vzhled (bez zvířecí hlavy, s ní a případně s jakou).