Tipy pro přípravu

Udělat guacamole je na první pohled jednoduchou záležitostí a svým způsobem je to i pravda. Má to však jedno úskalí, se kterým se lze setkat prakticky u všech receptů, které jsou s nadsázkou řečeno triviální. Tím problémem je fakt, že stačí poměrně malá a na první pohled bezvýznamná chyba, která může v konečném důsledku celé jídlo zcela pokazit. Pojďme se tedy společně podívat na několik tipů, které zajistí, že bude vaše guacamole tím pravým gurmánským zážitkem.

1. Kupte správnou odrůdu avokáda

Kupte správnou odrůdu avokádaHned první rada pro vás bude znamenat tu možná největší překážku. Proč? U nás v České republice se v obchodech prodávají prostě avokáda a tečka. Zádrhel je v tom, že avokád existuje mnoho kultivarů a ne všechny jsou pro přípravu guacamole zrovna ideální. Za naprosto nejlepší kultivar pro přípravu guacamole je považováno avokádo Hass, jež je například v USA prakticky jediným druhem avokáda používaným pro tyto účely. Váží mezi 200 až 300 gramy a poznáte ho především podle toho, že má fialově černou slupku, když je správně vyzralé.

2. Použijte ideálně zralé avokádo

Ideálně zralé avokádoPovědomí o tom, jak poznat správně vyzrálé avokádo se v našich končinách bohužel limitně blíží nule. Ostatně i já jsem se touto problematikou začal zabývat až ve chvíli, kdy jsem chtěl připravit své první guacamole. Postup je naštěstí velice jednoduchý a s trochou námahy by to zvládla i opice.

Když jste v obchodě, vezměte si avokádo do ruky a stopku, kterou najdete na jednom z konců avokáda, odloupněte. Pokud je avokádo pod stopkou zelené/zelenožluté, je správně vyzrálé. Pokud má však nahnědlou, nebo dokonce hnědou barvu, je už přezrálé a rozhodně ho neberte. Jestliže nejde stopka odloupnout je avokádo naopak nedozrálé.




3. Nezapomeňte použít šťávu z citronu, či limetky

Šťávu z citronu a limetkyJe zcela jedno, zda použijete citron, nebo limetku, protože se i v samotném Mexiku hádají, jak je to správně. Podstatné je, že do pravých guacamole patří šťáva z kyselého citrusu. Není to přitom jen otázka samotné chuti pokrmu, ale také jeho vzhledu. Avokádo totiž (stejně jako například jablko) na vzduchu oxidací hnědne a právě ona kyselá šťáva z citrusu tomuto vizuálně nehezkému jevu zabrání.

4. Nevynechejte chilli

ChilliPálivé chutě jsou sice české gastronomii dosti cizí a mnoho lidí proto má problém jen co slovo chilli slyší, ale faktem je, že je tato ingredience naprosto nezbytnou součástí jakékoliv receptu na guacamole. Jestliže tedy patříte mezi ty, kteří chilli příliš nefandí, kroťte se s jeho množstvím. V žádném případě ho však neopomeňte, protože propůjčuje guacamole tu správnou a jedinečnou chuť.

5. Nešetřete solí

Nešetřete solíPříliš soli sice není jedním z pilířů dnes tolik oblíbené zdravé stravy, ale tento pokrm to zkrátka potřebuje. Nechceme tím rozhodně říci, abyste ji tam sypali po hrstech, ale na ono pomyslné množství pokrmu je třeba jí použít víc, než jste zvyklí u jiných jídel. Nutnost použití vyššího množství soli vychází z vysokého obsahu tuku v avokádu.

6. Bez koriandru to není guacamole

KoriandrŘíká se, že kdo nemá rád koriandr, ať guacamole nejí. Jinými slovy, bez koriandru to není guacamole. Čerstvě nasekané listy koriandru jsou zkrátka nezbytnou součástí tohoto pokrmu stejně jako avokádo. Dobré na tom je, že si milovníci zahrádkaření mohou čerstvý koriandr vypěstovat na své zahrádce i v našich klimatických podmínkách.




7. Nechte tam kousky

Kousky avokáda v guacamoleNěkteří lidé mají tendenci mluvit o guacamole jako o avokádové pomazánce. Proti tomu by člověk snad ještě nic neměl, ale při přípravě to může svádět k tomu (a v realitě tomu tak v mnoha případech vážně je) rozmačkat avokádo na zcela jemnou pastu. To je bohužel špatně. Avokádo je třeba rozmačkat na pastu, ale v této pastě mají správně zůstat jasně zřetelné kousky avokádové dužiny, které vytvoří tu správnou texturu. Při přípravě je proto nejlepší rozmačkat avokádo vidličkou, případně mačkadlem na brambory. Rozhodně ne mixérem nebo cutterem.

8. Dělejte ho čerstvé

Čerstvé avokádoPokud k tomu nemáte opravdu nějaký zásadní důvod, nedělejte guacamole hodiny dopředu před servírováním ani do zásoby. Není to zkrátka ono a v nejlepším případě se budete muset potýkat s tím, aby vám nezhnědlo. Ideální prostě je, připravit ho těsně před podáváním. Může se ovšem stát, že vám například zbude a vy si ho chcete nechat na zítra. V tom případě vám bude zajímat následující bod.

9. Jak uchovat guacamole čerstvé

Jak uchovat guacamole čerstvéNejzásadnější problém s guacamole je, že avokádo v něm obsažené začne vlivem kontaktu se vzduchem dříve či později oxidovat, což vede ke zhnědnutí, které je přinejmenším značně vizuálně nehezké. Existuje ovšem pár triků, jak této oxidaci, respektive zhnědnutí zabránit. Tady jsou.

Šťáva z citrusu

O účinku kyselé citrusové šťávy zabraňující zhnědnutí jsem se již zmiňoval. Je však třeba zmínit, že tento účinek je poměrně krátkodobý, a to i v případě, že do pokrmu přidáte nějakou tu extra šťávu navíc. Stačí to sice na to, aby ke zhnědnutí nedošlo během několika hodin, ale do druhého dne to bohužel nevydrží.

Zabalení do fólie

Druhou možností je zabalit zbylé guacamole do potravinářské fólie, což vydrží déle, než pouhá šťáva z citronu či limetky, ale ani od tohoto způsobu nečekejte žádné zázraky, protože se vám nikdy nepodaří fólii zcela utěsnit a zbavit se všech vzduchových bublin pod ní.

Trik s vodou

Pravděpodobně nejúčinnější (byť trochu krkolomný) způsob je zalití vodou. Postup je následující. Vezměte mísu/box a guacamole do ní pořádně natlačte, aby v něm nezůstali vzduchové bubliny. Následně vezměte hrnek s vlažnou vodou a nalijte ji na guacamole ve vrstvě jeden až dva centimetry. Mísu/box pak uzavřete a vložte do lednice, kde takto „zakonzervované“ guacamole vydrží až tři dny aniž by se zkazilo. Ve chvíli, kdy si ho chcete znovu vychutnat, stačí mísu vzít, otevřít, vrstvu vody opatrně vylít a zamíchat. Genialita tohoto postupu spočívá v tom, že vrstva voda guacamole naprosto dokonale odřízne od vzduchu a oxidace tak nemůže vůbec probíhat.

Napsat komentář