Guacamole

Guacamole je jedním z nejtypičtějších pokrmů mexické kuchyně. Je velmi populární jak v samotném Mexiku, tak v mnoha státech po celém světě v čele se Spojenými státy americkými. Jedná se o studený pokrm z ovoce a zeleniny, který je něčím mezi salátem, dipem, pomazánkou a omáčkou. Jeho hlavní a nejdůležitější složkou je avokádo. Jeho příprava je velmi jednoduchá, ale očekávaného výsledku je dosaženo pouze při dodržení správného postupu a použití kvalitních surovin. Na této webové stránce naleznete naprosto veškeré informace o guacamole společně s mnoha recepty.

Guacamole

RECEPTY NA GUACAMOLE

Suroviny na guacamole

Vést debatu o tom, co přesně patří a nepatří do pravého originálního guacamole, může být nekonečné, protože se na tom svým způsobem neshodnou ani sami Mexičané. Různé regiony používají odlišné suroviny a těžko se rozhodovat o tom, ze které oblasti a v jaké podobě je guacamole autentičtější. V tomto ohledu se s trochou nadsázky lze shodnout snad na jediném, a to na tom, že tam musí být avokádo. A když jsme u toho, tak je třeba zmínit, že v některých venkovských oblastech se guacamole připravuje pouze z rozmačkaných avokád a chilli papriček.

Co tedy do toho pravého originálního guacamole patří? V dnešní době obecně nejrozšířenější a mezinárodně nejuznávanější recept obsahuje celkem osm surovin. Ty na tomto místě zmíníme pouze obecně a podrobně se jim budeme věnovat později v tomto článku.

8 základních surovin:

  1. Avokádo
  2. Cibule
  3. Rajčata
  4. Listy koriandru
  5. Papričky serrano
  6. Česnek
  7. Limetková šťáva
  8. Sůl




Správné suroviny

Dnes je již poměrně známým faktem, že v případě jakéhokoliv vaření nejde o prosté použití daných surovin, ale o to, aby dané suroviny byly určitého typu a kvality. To samé platí i pro guacamole. Správného výsledku nedosáhnete s jakýmkoliv avokádem, jakoukoliv cibulí či jakýmkoliv rajčetem. Potřeba jsou konkrétní specifické druhy, díky kterým dosáhnete dokonalosti. Zde je krátký průvodce surovinami na správné originální guacamole.

  • Avokádo: Na světě dnes existuje přes 500 odrůd avokád. Nevhodná odrůda vždy zcela bezpečně zkazí celé guacmole a proto je nutné použít odrůdu vhodnou, která vytvoří krémovou konzistenci. Zcela nejlepší ze všech je v tomto případě odrůda Hass. Ta je zcela nepřekonatelná. Jakou druhá a třetí volba mohou posloužit odrůdy Brogdon a Fuerte. Žádné jiné odrůdy na guacamole nepoužívejte.
  • Rajče: Běžná rajčata nejsou na guacamole příliš vhodná, protože jsou relativně hodně vodnatá. Za zcela nejlepší jsou považována rajčata odrudy Roma, kterým se také někdy říká italská rajčata či italská švestková rajčata.
  • Cibule: Pro svou výraznou štiplavou chuť i vůni se běžné žluté a červené cibule pro přípravu guacamole nedoporučují. Za ideální se považují sladké odrůdy bílé cibule, mezi které patří například Vidalia, Walla Walla nebo Maui.
  • Chilli papričky: Chilli papriček existuje přes neuvěřitelných 50 tisíc druhů a jen dva druhy jsou považovány za vhodné do guacamole. Číslem jedna jsou chilli papričky Serrano (více pálivé), které lze nahradit chilli papričkami Jalapeño (méně pálivé).
  • Koriandr: V tomto případě je pouze důležité, aby byly koriandrové listy čerstvé, svěží a voňavé.
  • Česnek: U česneku je důležité, aby byl silný a měl plnou komplexní chuť.
  • Limeta: Štáva z limety musí být čerstvě vymačkaná.
  • Sůl: Sůl by měla být v ideálním případě mořská, ale lze ji dobře nahradit růžovou himalájskou solí.

Správné suroviny na guacamole

Tipy pro přípravu

Guacamole je ve své podstatě velmi jednoduše připravitelný pokrm, což ho dělá obtížným, protože všech těch několik málo jednoduchých kroků musí být provedeno dokonale, aby se dostavil kýžený výsledek. Všechny rady ohledně přípravy se opakují stále dokola a vlastně se točí okolo používání čerstvých a správně zralých surovin, řádného dochucení a dosažení žádoucí textury. Pojďme si tedy nyní projít 10 základních a stěžejních tipů týkajících se přípravy guacamole.

  1. Používejte správnou odrůdu avokáda – Zcela nejlepší a jediná správná je odrůda Hass, kterou lze v případě nouze nahradit odrůdami Fuerte a Brogdon.
  2. Avokáda musí být správně zralá – Nesmí být ani nedozrálá a tedy tvrdá a stejně tak nesmí být přezrálá a tedy změklá. Obojí je zcela špatně.
  3. Používejte jen čerstvé suroviny – Vyhněte se náhražkám jakéhokoliv druhu a stejně tak sušeným, nakládaným a jiným verzím používaných surovin.
  4. Používejte ideální suroviny – To platí pro odrůdu Hass v případě avokáda a také pro ostatní suroviny. Více se o tomto dočtete přímo na této stránce v části Správné suroviny.
  5. Nebojte se chutí – Guacamole je založeno na kombinaci výrazných chutí, které nese relativně chuťově plané avokádo. Nebojte se proto chilli, koriandru ani ničeho jiného.
  6. Nešetřete solí – Použití nedostatečného množství soli zcela rozhodně patří mezi nejčastější a nejzávažnější chyby při přípravě guacamole.
  7. Udělejte to ručně – Guacamole má být jakási kombinace pasty s kousky a této konzistence dosáhnete jen ručním zpracováním. Mixér nechte ve skříni.
  8. Vždy ho připravujte čerstvé – Je to jednoduchý a rychlý recept a guacamole je o maximální čerstvosti. Nepřipravujte ho zbytečně předem.
  9. Nezaměňujte zdánlivě zaměnitelné suroviny – To platí speciálně pro limetovou šťávou, která bývá až příliš často nahrazována šťávou citronovou.
  10. Nehrajte si se surovinami – Až budete umět připravit dokonalé guacamole podle klasického receptu, pak si můžete zkusit experimentovat.




Nejčastější chyby při přípravě guacamole

Příprava guacamole se může zdát jen o něco složitější, než je uvaření čaje, ale pravda je taková, že dosažení správné krémovitosti, ideální pikantnosti a komplexní chuti vyžaduje znalost a dodržování některých dobře známých pravidel. To se týká jak techniky přípravy, tak výběru ingrediencí. Pravidla přípravy a nejčastější chyby jsou naštěstí dobře známé a je velmi snadné si s nimi poradit. Zde je deset nejčastějších a nejzávažnějších chyb při přípravě.

1. Nesprávně vyzrálá avokáda

Vyhýbejte se použití jak nedostatečně zralých avokád, tak přezrálých avokád. Obě tyto varianty jsou špatně a zcela zásadním způsobem negativně ovlivní výsledný pokrm, protože právě avokádo je zcela nejdůležitější surovinou celého tohoto jídla. Je jednoznačně lepší guacamole nepřipravovat, pokud nemáte správně zralá avokáda, než ho připravovat z nevhodně vyzrálých avokád. V případě, že nejsou avokáda dostatečně zralá, stačí je nechat dozrát. Pakliže jsou přezrálá, je lepší je využít v kuchyni jiným způsobem, pokud tedy nejsou ve stavu na vyhození.

2. Neodstranění nahnědlých částí dužiny avokáda

I v jinak dokonale zralém avokádu můžete najít v rámci jeho dužiny nahnědlé části, což je výsledkem vniknutí vzduchu a oxidace, což může mít několik různých příčin. Ze zdravotního ani z chuťového hlediska to nemá žádný negativní vliv (pokud tedy zhnědnutí není výsledkem hniloby), ale negativní vizuální vliv je značný, protože guacamole má být zkrátka a jednoduše krásně zelené. Tyto nahnědlé části dužiny tedy vždy odstraňte, protože jinak by zbarvily celé jídlo na pohled nehezkým našedlým až nahnědlým odstínem.

3. Použití mixéru

Guacamole se s pomocí mixéru nikdy nepřipravuje. Nedělali to tak Aztékové, nedělají to tak Mexičani a nedělejte to tak ani vy. Mixér si nechte třeba na krémovou dýňovou polévku, ale v tomto případě ho nechte v krabici. Udělejte to ručně, abyste mohli zcela přesně kontrolovat intenzitu rozmačkání. Nejlepší je pochopitelně použít originální hmoždíř molcajete (o něm se dočtete více níže přímo na této stránce), ale jsme realisté a moc dobře víme, že doma ho má málokdo, takže použijte klasický hmoždíř, nebo třeba vidličku, ale nikdy ne mixér.

4. Přílišné rozmačkání a dlouhá příprava

Při mačkání avokáda pracujte rychle, protože styk jeho dužiny se vzduchem způsobuje oxidaci, jejímž výsledkem je hnědnutí, které zkrátka a jednoduše nevypadá dobře a příliš neláká ke konzumaci. Dalo by se snad dokonce říci, že to vypadá nechutně. S tím souvisí i intenzita rozmačkání. Avokádo by se nikdy nemělo rozmačkat zcela najemno do krémovité podoby. Jedno z kouzel guacamole je v jeho hrudkovité konzistenci, která vám umožní se do kousků avokádové dužiny zakousnout.

5. Přidávání ingrediencí

Jedno životní moudro nás učí, že nemáme spravovat to, co není rozbité. A to je i případ guacamole. Tento pokrm si nezískal masivní celosvětovou oblibu, protože by bylo potřeba ho předělávat, ale protože je dokonalý tak jak je. Nepřidávejte do něj proto nejrůznější suroviny, protože toužíte po tom, aby chutnalo trochu jinak. Respektive dělat to můžete, ale vzdalujete se od toho o čem guacamole skutečně je. I my na tomto webu uvádíme mnoho nejrůznějších upravených receptů, ale pravé originální guacamole je jen jedno a není možné ho čímkoliv vylepšit.

Citronová šťáva místo limetkové




6. Citronová šťáva místo limetkové

Citronová šťáva je sice v principu velmi podobná té limetkové, ale v konečném důsledku to není to samé. Žádné ale, žádné výmluvy, žádné chytračení! Mají jinou chuť a do guacamole patří jen a pouze limetková šťáva. Tak to prostě je. To bychom pak mohli rovnou začít nejprve s pomerančovou šťávou a skončit bychom mohli například u šťávy z červené řepy.

7. Používání celých rajčat

Rajčata jsou nedílnou součástí receptu na guacamole, ale nestačí je jen jednoduše nakrájet na kousky a přidat. Musíme z nich také odstranit semínka a zbavit je volné šťávy. Může to působit jako úkol navíc a zbytečnost, ale je to velmi podstatné, protože rajčatová semínka do struktury tohoto pokrmu nepatří a nadbytečná šťáva vytváří nežádoucí vodovou konzistenci.

8. Nedostatek soli

Samotné avokádo má relativně planou a nevýraznou chuť, která ovšem správným způsobem vynikne při dostatečném osolení. Nemluvíme zde pochopitelně o tom, abyste ji do guacamole sypali po hrstech, ale zároveň se s ní nesnažte šetřit, protože to není ku prospěchu věci. Pakliže máte strach, že byste ho přesolili, solte ho postupně několikrát a vždy nechte mezi jednotlivými soleními několika minutovou pauzu, která umožní plnohodnotné propojení a rozvinutí chutí.

9. Předčasná příprava

Guacamole lze fakticky uchovávat v lednici i několik dní a při dodržení jednoho z několika možných skladovacích postupů ani příliš nehrozí jeho zhnědnutí, respektive ho lze výrazně omezit. Obecně nicméně platí, že je guacamole chuťově i vizuálně zcela nejlepší čerstvě udělané a vzhledem k poměrně snadné a rychlé přípravě neexistuje důvod k tomu, abyste ho chystali s předstihem a neudělali ho až krátce před konzumací.

10. Špatná odrůda

Mnoho lidí se domnívá, že avokádo je avokádo a je jedno jaké použijí. Tak tomu pochopitelně není. Stejně jako nejsou stejná jablka, cibule, melouny nebo papriky, nejsou stejná ani avokáda. Existuje jich mnoho druhů, které se od sebe navzájem liší svou chutí, konzistencí, strukturou a tučností. Na guacamole se používá prakticky výhradně odrůda Hass, která je tučnější, má krémovou konzistenci a pěkně rovnoměrně dozrává. Pakliže se vám někdy stalo, že vám guacamole nechutnalo či nemělo příjemnou konzistenci, nemuselo to být kvůli špatně vyzrálému avokádu, ale kvůli použití nevhodné odrůdy. Vždy používejte odrůdu Hass, a to pochopitelně v ideální zralosti.

Hmoždíř Molcajete

Molcajete je typ kruhového hmoždíře, který byl používán již Aztéky a Mayi. Má tři nožky a tradičně ho zdobí hlava zvířete, přičemž nejčastěji se lze setkat z hlavou prasete. Je vyroben z jednoho kusu vulkanického čediče a používá se k drcení koření a přípravě salsy a guacamole. Po nahřátí v ohni nebo žhavých uhlících slouží i k udržování teploty uvařeného jídla, přičemž to mnohdy v dostatečně zahřátém molcajete prochází varem ještě další půl hodiny a mnoho dalších hodin zůstává horké.

Mexický hmoždíř molcajete

Přestože je guacamole připravováno mimo Mexiko převážně v mixérech, v jiných typech hmoždířů či ručně, to pravé tradiční vznikne jen a pouze v již několikrát použitém molcajete. Důvodem je materiál, ze kterého je tento typ hmoždíře vyroben, a tím je již zmíněný vulkanický čedič. Ten je totiž pórovitý a přes veškerou snahu tak není možné molcajete z něj vyrobené nikdy zcela důkladně vyčistit. Vždy v něm zůstane část chutí a vůní z předešlých příprav, které se stanou součástí přípravy nové a právě v tom tkví kouzlo pravého tradičního guacamole. Jakkoliv se to může zdát nehygienické a odpudivé, je tomu skutečně tak a je to způsob přípravy, který se používá již tisíce let.




Výživové hodnoty a zdravotní přínosy

Všechny ingredience, ze kterých se guacamole připravuje, jsou v obecné rovině zdraví prospěšné, protože se nejedná o nic jiného, než o směs zeleniny, ovoce a koření. Naprosto stěžejní je však v tomto ohledu avokádo, které tvoří pilíř tohoto jídla. To je velmi bohaté na vlákninu, zdraví prospěšné tuky, draslík, hořčík, kyselinu listovou a vitamíny skupin B, K a E. Zapomenout pak nesmíme ani na karotenoidy, konkrétně na beta karoten, zeaxantin a lutein. Z tohoto pohledu tak nelze tomuto jídlu prakticky nic vytknout a z výživové hlediska se jedná o perfektní pokrm. Podstatné nicméně je s čím je guacamole konzumováno. Tradičně jsou to například topotos, neboli nachos chcete-li, které rozhodně za zdravé považovat nelze. V takovém spojení pak nelze mluvit o zdravém jídle.

Jak guacamole uchovávat

Musí-li vaše guacamole zamířit na nějaký čas do lednice a vy chcete zabránit jeho hnědnutí a rychlému kažení, je nutné si pomoct některým z mnoha jednoduchých triků. Existuje jich hned několik, všechny jsme v minulosti vyzkoušeli a všechny zaručeně fungují, pokud jsou provedeny správně. My zde popíšeme jen jeden z nich, protože v konečném důsledku mají všechny stejný cíl a tím je eliminace kontaktu guacamole se vzduchem. Nyní si představíme trik s vodou, který je podle nás velmi elegantní a prakticky na něm není možné něco zkazit.

  1. Vložte guacamole do uzavíratelné nádoby. Použít lze třeba i mísu, kterou následně překryjete potravinovou fólií, ale uzavíratelná nádoba je lepší.
  2. Lžící ho v nádobě zahlaďte do roviny a zbavte ho všech vzduchových kapes. Zkrátka a jednoduše ho co nejvíce dostaňte směrem kde dnu nádoby.
  3. Nyní lžíci položte na povrch guacamole a nalévejte přes ni do nádoby vlažnou vodu. Jde o to, aby se voda nedostala do samotného guacamole, ale aby na něm vytvářela vrstvu.
  4. Nádobu uzavřete a vložte do lednice.
  5. Jakmile budete chtít guacamole jíst, vyjměte nádobu z lednice, otevřete ji, pomalu a opatrně slijte všechnu vodu, guacamolem promíchejte a můžete ho podávat.

Jak dlouho vydrží guacamole?

Pokud se vám stane, že vám guacamole zbyde a vy ho z pochopitelných důvodů nechcete zbytečně vyhazovat, určitě vás napadne, jak dlouho ho můžete skladovat v lednici, respektive v mrazničce. Do jisté míry samozřejmě záleží na tom, jak dlouho a v jakých podmínkách jste ho předtím měli venku. Je velký rozdíl mezi několika hodinami při teplotě 20 °C (po maximálně 4 hodinách v běžné pokojové teplotě by mělo v ideálním případě zamířit do lednice) a celým dnem při teplotách přes 30 °C ve stínu (v takových případech by mělo ihned zamířit do koše).

Jak dlouho vydrží guacamole

Za jakýchsi pomyslných normálních okolností platí, že správně zabalené guacamole vydrží v lednici, ve které je 5 °C, mezi 3 až 4 dny. Pakliže budete guacamole zamrazovat, počítejte s tím, že v mrazničce s teplotou -18 °C vydrží přibližně 3 a 4 měsíce (někdo tvrdí, že mu vydrží dokonce 6 měsíců), přičemž v tomto případě doporučujeme z něj odstranit kusy rajčat a cibule. Ty do něj znovu přidejte čerstvé po rozmrazení. Není to sice nezbytně nutné, ale o několik řádů tím zvýšíte celkovou kvalitu.




Lze guacamole zamrazit?

Čistě technicky vzato je možné guacamole zamrazit a po rozmražení ho bez problémů konzumovat, nicméně úskalí tkví v tom, že ztratí svou čerstvost, krémovou konzistenci a v neposlední řadě také strukturu, protože dojde narušení kompaktnosti kousků rajčat a cibule. Máme-li tedy na základě tohoto vytvořit nějaké doporučení, pak jsou následující.

  • Nikdy ho nepřipravujte s tím, že ho potom zamrazíte
  • Pakliže už je připravené, pokuste se ho sníst nebo ho někomu dejte (při správném skladování vydrží v lednici několik dní)
  • Nezbývá-li než ho vyhodit, nebo zamrazit, pak ho pochopitelně raději zamrazte, ale počítejte s tím, že už nebude jednoduše řečeno tak dobré

TIP: Pakliže guacamole zamrazujete, dejte si tu práci a odstraňte z něj rajčata a cibuli, které po rozmrazení znovu přidáte čerstvé. Výrazně tak zvýšíte celkovou kvalitu pokrmu a i když nebude mít kvality čerstvého guacamole, bude nesrovnatelně lepší, než to kompletně zmrazené.

Jak poznat zkažené guacamole

Když guacamole uchováváme v lednici po dobu několika dní, je dobré vědět, jak poznat, jestli je ještě dobré, nebo už ne. Zcela na začátek zmiňme, že hnědnutí povrchové vrstvy je způsobeno přístupem vzduchu a oxidací, která nemá žádný vliv na chuť a zdravotní nezávadnost. Jediným dopadem je, že to nevypadá moc hezky. Nic víc v to není.

Guacamole, které již není vhodné ke konzumaci můžeme identifikovat podle několika vlastností, kterými jsou stáří, vzhled, chuť, vůně, struktura a rozvoj mikroorganismů.

  • Stáří: Obecně lze říci, že v lednici by mělo v drtivé většině případů vydržet 3 dny, ale ani na to se pochopitelně nedá stoprocentně spolehnout. 4. den je zpravidla zlomový, může být dobré, ale také nemusí, je to takzvaně 50/50. 5. a další den už byste ho měli jednoznačně vyhodit.
  • Vzhled: Pakliže začne mít barva guacamole hnědošedý nádech, začalo se kazit. Nemluvíme zde však o povrchovém hnědnutí (maximálně 3 mm pod povrch), ke kterému může dojít kvůli oxidaci, ale o kompletní změně barvy v celém objemu pokrmu.
  • Chuť: Nakyslá a zatuchlá chuť je špatným znamením. Nemáme však na mysli kyselost, kterou cítíte z limetkové šťávy, ale nepříjemnou štiplavou nakyslost, jako když se vám například zkazí mléko.
  • Vůně: Zkažené guacamole se dá dobře identifikovat i podle vůně. Ta je štiplavě a nakysle nepříjemná. Člověku to může připomínat tlející listí, nebo zápach linoucí se někdy z popelnic na bio odpad.
  • Struktura: Výborným ukazatelem kvality je struktura. Jakmile se začne guacamole kazit, uvolňuje se z dužiny avokáda voda a mizí krémovitost jídla. Takto oddělená voda má navíc mnohdy tendenci hnědnout, takže bývá snadno identifikovatelná.
  • Rozvoj mikroorganismů: Zde je to samozřejmě velmi jednoduché. Toto jídlo je velmi výživné a pro mikroorganismy představuje ideální cíl. Jakmile uvidíte jakýkoliv náznak plesnivění, okamžitě se s ním rozlučte.

S čím jíst guacamole

V Mexiku, Spojených státech amerických, řadě jihoamerických států a také jinde na světě se guacamole používá různým způsobem a kombinuje se s různými jídly. Můžeme ho chápat jako náplň, dip, omáčku, pomazánku či něco jiného. My jsme na tomto místě vytvořili přehled několika osvědčených způsobů použití guacamole v kuchyni a vy se jím můžete inspirovat.

Tacos s guacamole

  1. Dip k totopos/nachos
  2. Náplň do tacos
  3. Dip k cevichy z ryb či mořských plodů
  4. Náplň do burgerů
  5. Dip ke grilovanému masu, rybám a mořským plodům
  6. Omáčka na huevos rancheros
  7. Součást dipu vytvořeného smícháním s hummusem
  8. Náplň do grilovaných žampionů a jiných hub
  9. Dip k čerstvé, grilované, pečené i smažené zelenině
  10. Náplň do quesadilly
  11. Omáčka na pizzu
  12. Náplň do plněných vajec
  13. Omáčka na míchaná vejce
  14. Náplň do sendvičů a hotdogů
  15. Příloha k rýži s fazolemi
  16. Náplň do pečených brambor
  17. Dip k tamales
  18. Náplň do sushi
  19. Součást salátů
  20. Náplň do burrita a součást burrito bowls




Guacamole z obchodu

Ve Spojených státech amerických je guacamole natolik oblíbené, že ho zcela běžně najdete v regálech obchodů v průmyslově zpracované podobě od mnoha nejrůznějších výrobců. U nás sice tolik oblíbené není, ale také se u nás v supermarketech setkáváme s již připraveným guacamole, které je zabalené zpravidla v plastových krabičkách. A nyní je nutné položit si jednu otázku. Je to dobrá volba? Ano i ne, ale spíše ne!

Obecně platí, že průmyslově zpracované potraviny nejsou moc kvalitní. To sice nezbytně nutně neznamená, že s nimi musí být něco špatně z hlediska kvality a výživového hlediska (i když i v tom může být problém), ale chuťově bývají v drtivé většině případů přinejlepším průměrné. Když k tomu přidáme fakt, že nemáte absolutně žádnou kontrolu nad kvalitou a poměrem množství použitých surovin a způsobem zpracování, není to něco o co by člověk měl stát. Rozhodně pak nesmíme opomenout ani fakt, že takovéto jídlo zkrátka a jednoduše není čerstvé.

Když vezmeme v úvahu jak snadné a časově nenáročné je guacamole připravit, potom je skutečně jediným důvodem pro jeho koupi v obchodě skutečně jen absolutní nedostatek času v danou chvíli. Celkově vzato tedy nemůžeme tvrdit, že je na kupovaném guacamole něco a priori špatně, ale ve vašem vlastním kulinářském zájmu vám doporučujeme připravovat si ho doma vlastními silami, nebo navštívit vhodnou restauraci.

Původ pojmenování

Pojmenování guacamole vychází přímo z aztéckého jazyka Nahuatl, a to konkrétně ze slovní složeniny āhuacamōlli [výslovnost je: aːwakaˈmoːlːi]. Je to spojení slov āhuacatl [ výslovnost je: aːˈwakat͡ɬ] a mōlli [výslovnost je: ˈmoːlːi], které v doslovném překladu znamenají avokádo a omáčka. Guacamole tedy v překladu zcela přesně znamená avokádová omáčka, což je naprosto přesné.

Původ pojmenování a historie

Historie

Avokádo bylo jako plodina prokazatelně objeveno před zhruba 10 tisíci lety a před zhruba 7 tisíci lety bylo konzumováno a pěstováno většinou mezoamerických obyvatel. Doba a způsob vzniku samotného guacamole známé nejsou, nicméně víme, že v 16. století našeho letopočtu, kdy Španělé definitivně dobyli Aztéckou říši, bylo pevnou součástí aztécké kuchyně. První známý sepsaný recept pak lze najít v knize Nová cesta kolem světa z roku 1697, kterou napsal anglický objevitel a pirát William Dampier. Ten sice nezmiňuje konkrétní název pokrmu, nicméně popisuje přípravu jídla z rozmačkaných avokád, limetkové šťávy a cukru.

Dnešní celosvětová popularita guacamole je pak bezesporu z velké části dílem přílivu mexických migrantů do Spojených států amerických a vzniku obecné popularity mexické kuchyně v této zemi, která udává celosvětové trendy nejen v gastronomii.

Podobná jídla

Ačkoliv je guacamole mexické jídlo, můžeme se v oblasti Jižní Ameriky setkat hned s několika pokrmy, které jsou mu velmi podobné a jsou považovány za národní jídla jiných států. Ostatně je možné setkat se s informací, že se listy koriandru do guacamole původně nedávaly a že byla tato surovina přidána do receptu později na základě inspirace peruánským pokrmem salsa de palta. To je ale koneckonců celkem jedno. Zde jsou tři jihoamerická jídla, která jsou guacamole velmi podobná.

Salsa de palta

Salsa de palta o dip připravený z avokáda, rajčat, cibule, chilli papriček aji amarillo, limetkové šťávy, koriandrových listů, hřebíčku a černého pepře. Vše se společně rozmačká do pasty, která se následně podává ke smaženému manioku (cassava), smaženým sýrovým tyčkám (tequeños), masu či rybám. Jde o peruánský pokrm.

Guasacaca

Guasacaca je venezuelský dip, který se připravuje z avokáda, koriandrových a petrželových listů, cibule, česneku, octa, oleje a kapií. Vzniká důkladným rozmělněním všech surovin, ze kterých vznikne hladká pasta. Zcela typicky se podává ke všemu grilovanému – hovězím a kuřecím steakům, párkům a klobásám a hovězím jelitům (morcillas). Podává se také ke smaženým zeleninovým banánům (plantýny) a manioku.

Mantequilla de pobre

Toto jihoamerické jídlo se používá jako pomazánka a samo mantequilla de pobre v překladu znamená máslo chudého muže. Toto „máslo“ se připravuje z avokáda, rajčat, oleje a limetkové šťávy.




Obliba a konzumace guacamole v samotném Mexiku

Guacamole je v Mexiku jedním z nejoblíbenějších jídel a jeho historie sahá až do dob Aztécké civilizace. Pro pěstování avokáda, které je hlavní složkou tohoto pokrmu, má Mexiko ideální klima. Avokádu se zde ostatně přezdívá „zelené zlato“ a z obchodního hlediska se jedná o odvětví s obratem mnoha miliard dolarů ročně. Popularita avokáda a guacamole v sousedních Spojených státech amerických má nicméně negativní vliv na situaci v Mexiku, protože poptávka Američanů je obrovská a jejich kupní síla mnohonásobně vyšší ve srovnání s Mexičany. Kvůli tomu se masivní část množství avokád vypěstovaných v Mexiku vyváží a ty se tak stávají v zemi původu méně dostupnými, a to jak z hlediska množství, tak z hlediska ceny. Zcela samostatnou kapitolu v tomto ohledu pak představují gangy, které jsou schopny během jediného nájezdu na farmu ukrást za noc i mnoho tun úrody.

Obliba a konzumace guacamole v Mexiku

V Mexiku se guacamole běžně konzumuje jako svačina, předkrm, příloha nebo součást hlavního jídla. Je téměř všudypřítomné v běžném životě i v rámci nejrůznějších oslav a svátků a normálně se s ním setkáte v rámci snídaní, svačin, obědů i večeří.

V mexických restauracích se guacamole společně s totopos (trojúhelníkové kukuřičné lupínky známé u nás spíše jako nachos) běžně a automaticky podává jako předkrm před hlavním chodem. V obecné rovině ale lze konstatovat, že Mexičané vnímají guacamole jako formu přílohy nebo součást jídla a tak ho samostatně servírují, či rovnou přidávají k, respektive do nesčetného množství jídel. Setkat se pak můžeme také se specifickými formami užití a některé z nich můžeme zmínit. Ve městě Oaxaca de Juárez můžete například ochutnat proslavené smažené kobylky s guacamole. V hlavním městě Ciudad de México se pak v jednotlivých čtvrtích, z nichž ty nejslavnější v tomto ohledu jsou Polanco, Colonia Roma, San Angel a Roma Norte, můžete setkat s guacamole s marinovanou vepřovou kůží, larvami mravenců, kozím sýrem či melounem.

Země, kde je guacamole populární

Zjistit přesné vyčíslení spotřeby guacamole celkově i na osobu v rámci jednotlivých států je velmi složité, protože tuto spotřebu tvoří konzumace produkce z obchodů, restaurací a domácností. Obecně vzato je však guacamole zcela nejpopulárnější v Mexiku a Spojených státech amerických. V rámci Jižní Ameriky je pak oblíbené především v Peru, Brazílii a Kolumbii. V rámci Evropy jsou pak dle statistik největšími konzumenty Francie (150 tun ročně), Německo (110 tun ročně) a Velká Británie (100 tun ročně).

Restaurace s nejlepšími guacamole na světě

Říká se, že lidé chodí do restaurací, aby se najedli lépe než doma. Pakliže byste chtěli tomuto rčení ve spojení s guacamole dostát, můžete navštívit některou z níže zmíněných restaurací, které jsou považovány za ty nejlepší na světě v přípravě guacamole a jejich návštěvou určitě neuděláte chybu. Nezanedbatelnou a současně jistě očekávanou nevýhodou je, že všechny z nich naleznete na druhé straně Atlantského oceánu v Mexiku, Spojených státech amerických a Kanadě. Každopádně tady jsou.

Restaurace s nejlepším guacamole na světě

  1. Nicos – Av. Cuitláhuac 3102, Claveria, Azcapotzalco, 02080, Ciudad de México, Mexiko
  2. Hacienda Sisal – Km 13.5, Blvd. Kukulcan, Zona Hotelera, 77500, Cancún, Mexiko
  3. Pipis – C. Guadalupe Sánchez 804, Centro, 48300, Puerto Vallarta, Mexiko
  4. Gracias Madre – 8905 Melrose Ave, West Hollywood, CA 90069, Spojené státy americké
  5. Dulce Patria – Anatole France 100, Polanco, 11560, Ciudad de México, Mexiko
  6. El Catrin Destileria – 18 Tank House Lane, Toronto, ON M5A 3C4, Kanada
  7. Azul – Av Nuevo León 68, Hipódromo, Cuauhtémoc, 06100 Ciudad de México, Mexiko
  8. La Cueva del Chango – Calle 38 Nte. Mz. 4-Lote 3, Zazil-ha, 77710, Playa del Carmen, Mexiko
  9. Anatol – Av. Pdte. Masaryk 390, Polanco, Miguel Hidalgo, 11560, Ciudad de México, Mexiko
  10. Azul Historico – Isabel La Católica 30, Centro, Cuauhtémoc, 06000, Ciudad de México, Mexiko
  11. The Mission Old Town – 3815 N Brown Ave, Scottsdale, AZ 85251, Spojené státy americké
  12. Comal – 2020 Shattuck Ave., Berkeley, CA 94704, Spojené státy americké
  13. ¿Por Qué No? – 3524 N Mississippi Ave, Portland, OR 97227, Spojené státy americké
  14. Casa Corazon – 2637 N 16th St, Phoenix, AZ 85006, Spojené státy americké
  15. Los Agaves – 600 N Milpas St, Santa Barbara, CA 93103, Spojené státy americké

Mohou domácí mazlíčci guacamole?

Pakliže se bavíme o domácích mazlíčcích, myslíme tím především psy a kočky, ale to samé platí víceméně například i pro papoušky. Nicméně nyní se vraťme k odpovědi na danou otázku. Odpověď je jednoduchá a zní NE! Nejde jen o to, že pro ně nemá žádný valný výživový přínos, ale také je pro ně jedovaté a nebezpečné. Důvodů je hned několik a mohli bychom začít například tím, že by psi a kočky vůbec neměli jíst cibuli či česnek. Tyto a všechny ostatní ingredience můžeme ovšem klidně přeskočit, protože tu máme avokádo.

Avokádo obsahuje mimo jiné také jed zvaný persin. Tento jed je toxický dokonce i pro člověka, ale jen minimálně a vzhledem k jeho množství obsaženém v avokádu a hmotnosti průměrného člověka nepředstavuje v drtivé většině případů naprosto žádný problém. Jen ve velmi vzácných případech se může u člověka objevit alergická reakce.

Avokádo je pro zvířata jedovaté

Pro psy, kočky a hlavně ptáky (týká se to ale téměř všech domácích zvířat) je však persin velmi jedovatý a za jistých okolností může zvířeti dokonce způsobit bolestivou smrt. Zde pochopitelně záleží na mnoha faktorech a nejčastěji bude u zvířete následovat průjem a zvracení, ale už to samo o sobě pochopitelně stačí k tomu, abychom zvířeti guacamole nepodávali cíleně. Pokud se stane, že zvíře olízne misku s guacamole či v nepozorovaném momentě ukořistí jednohubku s ním, nemělo by ho to ohrožovat na životě a nejspíš ani nebude mít žádné nežádoucí projevy, takže není nutné se obávat. Zcela rozhodně ovšem platí, že tento pokrm do úst domácích mazlíčků nepatří.

Nejlepší recept na klasické mexické guacamole

Receptů na guacamole existuje nepřeberné množství. Některé jsou více tradiční, jiné jsou vyloženě moderní a od původní receptury se v mnohém odklání. Ačkoliv mohou být i ty moderní naprosto výtečné a mohou přinášet příjemnou změnu k zavedené klasice, originál je přesto nakonec jen jeden. Tento recept je naprostou klasikou a přesně podle něj se pravé guacamole připravuje v samotném Mexiku. Je pochopitelně naprosto jednoduchý a vy sami dokonalosti tohoto avokádového pokrmu dosáhnete tak, že se ho budete striktně držet. Stačí abyste použili všechny uvedené suroviny ve správném množství a dbali na to, aby tyto suroviny měly maximální možnou kvalitu a čerstvost a ideální zralost. Jakmile cokoliv v jakémkoliv směru ošidíte, nesmazatelně se to negativně projeví na konečném výsledku.

Počet běžných porcí: 4

Celkový čas přípravy: 20 minut

Potřebné ingredience

  • 3 až 4 (podle velikosti) dokonale vyzrálá avokáda odrůdy Hass
  • 2 italská rajčata nakrájená na kostičky, zcela nejlepší je odrůda Roma
  • 3 lžíce čerstvých koriandrových listů nasekaných najemno
  • 1/2 malé bílé cibule nasekané najemno
  • 1 chilli papričku odrůdy serrano, nebo jalapeño bez semínek a nakrájenou nadrobno
  • 2 stroužky česneku – rozetřené, nebo rozdrcené
  • 1/2 lžičky kvalitní soli
  • Čerstvou šťávu vymačkanou z jedné limetky

Postup

  1. Avokáda rozkrojte na poloviny, vyjměte z nich pecky, zbavte je slupky a získanou dužinu vložte do mísy.
  2. Pomocí hrotů vidličky rozmačkejte avokádovou dužinu do konzistence hrudkovité pomazánky.
  3. K avokádové dužině do mísy přidejte všechny ostatní zpracované ingredience a vše dokonale promíchejte.
  4. Ochutnejte a v případě nutnosti ještě dolaďte chuť další solí a limetkovou šťávou.
  5. Podávejte ideálně ihned při maximální čerstvosti.

Nejčastější chyby

  1. Nahrazování surovin – sušené, průmyslově zpracované, jiné odrůdy a podobně.
  2. Použití nesprávně zralého avokáda – zcela zásadní a neomluvitelná chyba.
Shrnutí
recipe image
Název receptu
Recept na klasické mexické guacamole
Publikováno
Doba přípravy
Doba vaření
Celkový čas
Průměrné hodnocení
51star1star1star1star1star Based on 8 Review(s)

Napsat komentář