Avokádo

Avokádo se v několika posledních desetiletích stalo až extrémně populárním prakticky po celém světě, a to navzdory tomu, že ve své domovině, kterou je Střední Amerika, se těší velké oblibě již zhruba pět tisíc let. Tato obliba je spojena především s jeho pro lidské tělo velmi příznivými výživovými vlastnostmi a široké uplatnitelnosti v gastronomii. Používání avokáda jako jídla je ostatně jeho zcela dominantním využitím a kromě gastronomie se pak v širším měřítku používá už jen v kosmetice. V tomto článku se mu budeme věnovat velmi detailně a dozvíte se zde o něm naprosto vše.

Avokádo

Vzhled avokáda

Avokádo je tropický druh ovoce pocházející z oblasti Střední Ameriky. Roste na stromě zvaném hruškovec přelahodný (Persea americana), který je též někdy neodborně nazýván avokádovníkem. Tento strom spadá z hlediska botanického zařazení do stejné čeledi jako skořicovník, vavřín nebo kafrovník, a to mezi vavřínovité (Lauraceae). Vzrostlý hruškovec je 9 až 20 metrů vysoký, průměr jeho kmene je až 60 centimetrů a jeho listy mají na délku 7 až 25 centimetrů.

Z botanického hlediska řadíme avokádo mezi bobule. Je to klimakterické ovoce, stejně jako například banány, rajčata nebo jablka. Vzhled samotného avokáda se může značně lišit v závislosti na tom, o jaký kultivar se jedná. Těchto kultivarů dnes existuje přes sto. Jeho velikost se pohybuje mezi zhruba 5 až 20 centimetry na délku, přičemž tvar může být kulovitý, vejčitý či hruškovitý. Barva slupky je sytě zelená až černá a dužina má bledě žlutou až bledě zelenou barvu. Uvnitř plodu je vždy jedná velká pecka tvaru koule o průměru až 5 centimetrů. Váha zralého avokáda se pohybuje mezi 0,1 až 1 kilem. Díky jeho zpravidla hruškovitému tvaru a výrazně hrbolaté slupce se avokádu někdy přezdívá „aligátoří hruška“.




Jak poznat zralé avokádo

U avokáda, stejně jako u mnoha dalších druhů ovoce platí, že pokud je nedozrálé, nebo naopak přezrálé, je prakticky nepoživatelné. S avokádem je ovšem ta potíž, že se jedná o exotické ovoce, které se na stolech v českých domácnostech vyskytuje poměrně zřídka a tudíž je schopnost našinců rozpoznat ten správně vyzrálý kus všeobecně malá. Na následujících řádcích se tedy společně podíváme na to, jak poznat správně vyzrálé a kvalitní avokádo.

Vše začíná již v obchodě

Zkontrolovat kvalitu avokáda je nutné již v obchodě, protože doma už může být pozdě. Je pochopitelně možné v obchodě koupit ještě nedozrálé kusy a ty následně nechat dozrát až doma, ale je potřeba s tím počítat, neboť s nedozrálými kusy není možné ihned pracovat v kuchyni.

Jak poznat zralé avokádo

Kontrola zralosti hmatem

Jednou z možností je avokádo ohmatat/pomačkat a zkontrolovat jeho měkkost a pružnost. Jestliže je tvrdé, je nedozrálé. V případě, že je jakoby kašovitě měkké, je přezrálé a prakticky zkažené. Správně zralý kus je lehce měkký a pružný. Plod ohmatávejte s citem a jemně, nikoli silou, není to kokosový ořech. Ke správnému posouzení zralosti plodu touto metodou je ale nutné mít trochu zkušeností a ne každý musí mít hned dobrý odhad na to, co už je, nebo naopak už není ideální měkkost.

Kontrola zralosti pohledem

Pohledem již zralost avokáda může posoudit prakticky každý. Z hlediska vzhledu existuje dokonce několik ukazatelů, které nám napoví, v jakém stavu je kus, který právě držíme v ruce.

Tmavé skvrny na slupce

Tento ukazatel lze použít pouze u zelených avokád, protože u těch černých žádné tmavé skvrny pochopitelně neuvidíte. Mimochodem, pokud plánujeme připravit guacamole, zkuste v obchodě sehnat právě onu černou odrůdu, a to konkrétně kultivar Hass, který je pro tento pokrm zcela nejideálnější. Nicméně zpět k tmavým skvrnám. Jestliže má na sobě plod tmavé skvrny, s největší pravděpodobností je již přezrálý a začal nahnívat. Toto tmavnutí slupky začíná nejčastěji od konce, kde má/mělo avokádo stopku. Tmavé skvrny mohou být též výsledkem přílišného mačkání při kontrole jeho zralosti někým před vámi a ani takový kus nedoporučujeme kupovat.

Ideální barva plodu pod stopkou

V místech, kde plod avokáda visel za stopku na stromě, zůstává zpravidla kousek stopky (něco podobného jako vidíme třeba u pomerančů) a ten je velice spolehlivým ukazatelem zralosti avokáda. Pokud tento zbytek stopky nelze odloupnout, nebo jen stěží, je kus nedozrálý. Jestliže odloupnout jde, ale dužina pod ním má nahnědlé nebo snad již zcela hnědé zabarvení, je avokádo přezrálé a začalo zahnívat. U dobře vyzrálého kusu musí jít pozůstatek stopky poměrně dobře odloupnout a dužina pod ním má mít zelenou, zelenožlutou či nažloutlou barvu.

Našedlá slupka

Dalším signálem naznačujícím, že není s tímto ovocem něco v pořádku, je našedlost jeho slupky. Ta sice neznačí, že by bylo avokádo zkažené, nebo něco podobného, ale signalizuje, že byl plod skladován v podmínkách, kdy docházelo opakovaně ke střídání chladného a teplého prostředí, což je pro jeho kvalitu jako takovou naprosto zničující. Rozhodně tedy neberte plody s našedlou slupkou.




Před tím, než ho sníme

Je poměrně pochopitelné, že si budeme chtít zkontrolovat, zda je avokádo čerstvé i před konzumací a je jedno, zda ho budeme jíst syrové, nebo ho použijeme při vaření. Stále pochopitelně platí vše výše uvedené, ale až doma máme možnost plod rozříznout a zjistit, co se skutečně nachází uvnitř. Co tedy můžeme zkontrolovat?

Barva dužiny

Naprosto spolehlivým ukazatelem správné zralosti avokáda je barva dužiny, kterou nakonec budeme konzumovat. Barva se samozřejmě může trochu lišit podle jednotlivých kultivarů, ale vždy je více či méně žlutá. Rozsah barevnosti může být od žlutobílé, přes žlutozelenou a po sytě žlutou. V případě, že je dužina zelená, je ovoce nezralé. Je-li naopak nahnědlé, nebo dokonce vyloženě hnědé, rovnou ho vyhoďte, protože je přezrálé a zkažené.

Konzistence

Konzistence má být máslová. Když plod rozříznete, vezmete si jednu půlku, zaboříte lžící mezi slupku a dužinu plodu a objedete s ní ovoce dokola, mělo by lehce dojít k oddělení dužiny. Jestliže to jde ztěžka, plod není dobře vyzrálý.

Chuť

Poslední možností, jak zkontrolovat ideální zralost avokáda pro jeho konzumaci je jednoduše jeho ochutnání. Je-li chuť hořká, máte nezralý kus. Dobře vyzrálý plod chutná po oříšcích.

Avokádo v kuchyni

Celosvětově se proslavilo především jako základní ingredience mexické speciality guacamole, kterému je ostatně primárně věnován celý tento web. Své místo si ale avokádo našlo v mnoha kuchyních po celém světě, kam se z oblasti střední Ameriky rozšířilo. Dnes je tak hojně používáno například v Indii, Keni, Ghaně, Vietnamu, Brazílii, Maroku, Etiopii, Indonésii, Argentině nebo na Filipínách.

Avokádo je celkově chuťově nevýrazné. Není vůbec sladké, nebo je sladké jen minimálně. Má ale ořechový a máslový nádech. Důležitá je ovšem jeho konzistence. Ta je krémová a po rozmačkání skutečně působí jako máslo či pomazánka.

Avokádo v kuchyni

Používáno je především ve studené kuchyni, a to při přípravě pomazánek, dipů, salátů, sushi, sendvičů, smoothies, milkshaků či zmrzliny. Oblíbené je ovšem například i při přípravě polévek. Je však třeba dbát na to, aby nebylo tepelně zpracováváno příliš dlouho, protože jinak zhořkne.

Pro avokádo je zcela typické, že má pro ovoce zcela netypicky vysoký obsah tuků, a to především mononenasycených tuků. To z něj dělá vhodnou potravinu pro osoby, které mají jinak omezený přístup k potravinám, které zdravé tuky obsahují (typicky jsou to ryby a mléčné výrobky). Velké oblibě se těší také mezi vegetariány a vegany, kteří jím nahrazují maso. Díky vysokému obsahu tuků se také používá k výrobě oleje, který má naprosto prvotřídní výživovou, gastronomickou i chuťovou kvalita. V porovnání s běžnými oleji (slunečnicový, řepkový a podobně) je nicméně velmi drahý a proto se používá téměř výhradně k dochucování (typicky například salátů).




Jedlá dužina avokáda nesmí být příliš dlouho vystavena působení vzduchu bez dalšího zpracování. Důvodem je její enzymatická reakce, respektive oxidace, která způsobí zhnědnutí. To sice není chuťově ani zdravotně závadné, ale na pohled to nevypadá dobře a neláká to ke konzumaci. Zhnědnutí však lze velmi snadno zabránit smícháním, potřením či pokapáním čerstvou limetkovou nebo citronovou šťávou.

Avokádo v národních kuchyních

Mexiko, Chile a Peru

Mexiko je domovem avokáda a bývá zde přidáváno a podáváno s téměř jakýmkoliv jídlem. Nejčastěji je pochopitelně připravováno ve formě guacamole, které se následně kombinuje s dalšími dobře známými pokrmy mexické kuchyně, jako jsou burritos, fajitas, nachos, tacos a podobně. V Chile se rozmačkané avokádo často používá jako omáčka ke kuřecím steakům, hamburgerům a párkům v rohlíku. V této zemi pak můžete také narazit na místní verzi proslulého Caesar salátu, která se servíruje s na plátky nakrájeným avokádem. V Peru se z avokáda připravuje omáčka, která se podává ke grilovanému masu a dává se do salátů a sendvičů. Oblíbené je zde též plnění rozpůlených avokád krevetami, rybami a kuřecím masem.

Brazílie, Indonésie, Vietnam, Indie a Filipíny

Zatímco v Mexiku, Chile či Argentině je sladká úprava avokáda spíše vzácností, tak v Brazílii, Indonésii, Vietnamu, Indii a na Filipínách je to spíše naopak. Konkrétně v Brazílii se avokádo nejčastěji rozmačká s cukrem a limetkou a následně se takto jí jako dezert nebo svačina. Ve všech pěti zmíněných zemích se pak připravují velmi podobné mléčné koktejly, které obsahují avokádo, mléko a cukr. V některých případech se pak můžete setkat také s použitím do dezertů a zmrzlin.

Etiopie, Keňa, Nigérie a Ghana a Haiti

V Etiopii se avokádo hojně používá k výrobě mléčných a ovocných koktejlů, a to buď samostatně, nebo v kombinaci s dalším ovocem, jako je banán, mango, papája či guava. Také se zde, stejně jako v Keni a Nigerii, jí samostatně nebo v kombinaci s dalším ovocem a zeleninou v nejrůznějších salátech. V Ghaně a na Haiti je pak běžné avokádo konzumovat s pečivem, a to typicky v sendviči a na chlebu.

Jídla, ve kterých nemůže avokádo chybět

V některých tradičních a klasických jídlech nemůže avokádo chybět. Nemáme tím však na mysli jídla jako avokádový cheesecake, nebo toast s avokádem. Cheesecake můžete udělat třeba jahodový a toast si můžete připravit klidně s paprikou. My tu mluvíme o klasikách, které se bez avokáda neobejdou. Asi není dost dobře možné sepsat tu všechny, ale výčet těch nejznámějších neuškodí a může být inspirací pro vaše příští vaření.

  • Guasacaca (venezuelský dip)
  • Es teler (indonéský nápoj z Jávy)
  • Rainbow Roll a California Roll (americké verze sushi z Kalifornie)
  • Cemita (mexický sendvič)
  • Salsa de palta (peruánský dip)
  • Arepa reina pepiada (venezuelský sendvič)
  • Tuňákový tatarák (předkrm z USA)
  • Abukado lamaw (filipínský dezert)
  • Guacamole (mexický dip)
  • Féroce (martinická pomazánka)

California roll




Jaké avokádo v kuchyni používat

Jak již bylo napsáno výše, avokád existuje přes sto různých kultivarů a ty se od sebe v mnoha ohledech navzájem liší, podobně jako je tomu například u jablek, která jsou nám mnohem více známá. Pro nás v České republice je situace poměrně jednoduchá, protože se v obchodech setkáme prakticky téměř výhradně jen se dvěma kultivary a těmi jsou odrůda Hass a Fuerte. Obě dvě jsou velmi dobře využitelné v kuchyni, nicméně pokud máte možnost si vybírat, vždy volte odrůdu Hass, která je nejen lepší než odrůda Fuerte, ale také je to zcela nejlepší odrůda pro kulinářské použití vůbec. Konkrétně v případě přípravy guacamole se pak odrůda Hass mnohými považuje za naprostou nutnost a odrůda Fuerte je v tomto směru vnímána jako možnost, na kterou by však pokud možno neměla nikdy přijít řada. Odrůda Hass je známá pro svou bohatou a krémovou texturu a ořechovou chuť, díky čemuž je pro kulinářské účely naprosto ideální volbou.

Přínosy konzumace avokáda

  • Snížení hladiny „nezdravého“ LDL cholesterolu: Avokádo má pozitivní vliv na změny hladin cholesterolu v lidském těle. Při jeho pravidelné konzumaci dochází ke zvýšení hladiny „zdravého“ cholesterolu HDL a současně ke snížení hladiny „nezdravého“ cholesterolu LDL.
  • Ochrana zraku: Lutein a zeaxanthin jsou antioxidanty, které mají zásadní dopad na ochranu a regeneraci našich očí. Avokádo obsahuje velké množství těchto dvou látek a podporuje tak dobrý zrak v krátkodobém i dlouhodobém horizontu.
  • Regulace hladiny cukru v krvi: Avokádo obsahuje velké množství sacharidů, které však jen z minimální části tvoří cukry. Drtivá většina z těchto sacharidů představuje vláknina. To má pozitivní dopad na správnou a stabilní hladinu cukru v krvi, což je vhodné jak pro osoby trpící diabetem, tak pro zdravé osoby, jako prevence rozvoje tohoto onemocnění.
  • Podpora krvetvorby: Erytrocyty, neboli červené krvinky, potřebují pro svou produkci tělem naprosto nezbytně kyselinu listovou (vitamín B9 či folát), které avokádo obsahuje značné množství. Vitamín K, kterého obsahuje avokádo také velké množství, má pak zásadní vliv na správnou funkci trombocytů (krevní destičky).
  • Zlepšení vitality: Vitamíny skupiny B (B1, B2, B3 a B6), které avokádo obsahuje ve velkém množství, napomáhají transformací potravy na energii a přispívají tak k celkové vitalitě a zmírnění únavy.
  • Prevence špatné nálady a depresí: V jednom průměrném avokádu nalezneme téměř polovinu doporučené denní dávky kyseliny listové (vitamín B9), jejíž nedostatek má prokazatelný negativní vliv na náladu a v dlouhodobém horizontu může vést i k depresím.
  • Snížení bolestivosti kloubů: Dlouhodobá konzumace avokáda má příznivý vliv (byť omezený) na bolesti kloubů, které má na svědomí osteoartróza. Nejedná se však o náhradu léčby, ale spíše o vhodný doplněk v rámci životosprávy.
  • Zvýšení hustoty a pevnosti kostí: Avokádo obsahuje významné množství vitamínu K, který mimo jiné zvyšuje hustotu kostí a zlepšuje tak jejich odolnost a celkový stav, což se projevuje na správné funkci pohybového aparátu a jeho větší odolnosti proti poškození, jako jsou typicky zlomeniny.
  • Ochrana mozku: Vitamínu E, který je silným antioxidantem, obsahuje jedno avokádo okolo 5 miligramů, což představuje přibližně jednu třetinu denní dávky člověka. Tento vitamín brání poškozování některých buněk, což vede k zlepšení paměti, zkvalitnění myšlení a ochraně před změnami, které mají na následek rozvoj Alzheimerovy choroby.
  • Snížení pravděpodobnosti rozvoje rakoviny prsu: Kyselina olejová, která z hlediska množství představuje dvě třetiny všech tuků v avokádu, dle vědeckých studií snižuje u žen pravděpodobnost rozvoje rakoviny prsu.
  • Prevence onemocnění prostaty: V avokádu se ve významném množství nachází látka zvaná Beta-Sitosterol. Ta má pro lidské tělo mnoho přínosů a mimo jiné se používá také při léčbě zvětšené prostaty a rakoviny prostaty. Její dostatečné množství ve stravě může působit na tato onemocnění preventivně.
  • Prevence rozvoje kardiovaskulárních onemocnění: Avokádo je doslova plné zdravých tuků, vlákniny a draslíku, což jsou látky, které mají zásadní žádoucí dopad na hladiny nezdravého cholesterolu v našem těle. To vede ke správné regulaci krevního tlaku a snížení pravděpodobnosti vzniku kardiovaskulárních onemocnění.

Přínosy konzumace avokáda




Další přínosy konzumace a jiného využití

  • Je komplexně výživné
  • Může napomáhat při zmírnění příznaků artritidy
  • Má pozitivní vliv na spánek a jeho kvalitu
  • Pomáhá získávat živiny z potravin rostlinného původu
  • Ulevuje od průjmu
  • Je nápomocen při procesu hubnutí
  • Udržuje nervový systém v dobré kondici
  • Masti s obsahem avokádového oleje pomáhají zmírnit projevy psoriázy
  • Stimuluje růst vlasů a zlepšuje jejich kvalitu
  • Vhodným způsobem reguluje průběh menstruace
  • Vyživuje kůži a napomáhá vyhlazovat vrásky
  • Zlepšuje a zefektivňuje trávení
  • Stimuluje přirozenou produkci hormonů

Avokádo ve stravě a jeho nutriční hodnoty

Jedná se o značně zdravé ovoce s příznivým vlivem na organismus, které mimo jiné snižuje i hladinu cholesterolu v krvi. Je bohaté na celou řadu vitamínů, minerálů a zdraví prospěšných tuků – namátkou zmiňme vitamíny skupiny B, vitamín C, K a E, draslík, hořčík, linolovou, olejovou a palmitovou kyselinu a karotenoidy zeaxanthin a lutein. Výživové hodnoty se mohou mírně lišit v závislosti na kultivaru avokáda a pakliže se budeme bavit o obsahu látek v jednom kusu, pak pochopitelně také na jeho hmotnosti. V tomto kontextu tedy uvádíme tabulku s nutričními hodnotami, které odpovídají jednomu průměrnému kusu avokáda, které běžně koupíte v obchodě, respektive dužině, kterou z něho získáte, což by mělo odpovídat zhruba 230 gramům.

Výživové hodnoty ve 230 gramech avokádové dužiny

Sacharidy

Množství

DDD %

Sacharidy celkem

19,6 g

7 %

Vláknina

15,4 g

55 %

Cukry

1,5 g

Čisté sacharidy

2,7 g

Tuky

Množství

DDD %

Tuky celkem

33,7 g

43 %

Nasycené mastné kyseliny

4,9 g

24 %

Kyselina palmitová

4,8 g

Kyselina stearová

0,1 g

Kyselina kaprylová

0,002 g

Mononenasycené mastné kyseliny

22,5 g

Kyselina gadoleová

0,06 g

Kyselina palmitoolejová

1,6 g

Kyselina olejová

20,9 g

Polynenasycené mastné kyseliny

4,2 g

Kyselina linolová

3,9 g

Kyselina alfa-linolenová

0,3 g

Bílkoviny

Množství

DDD %

Bílkoviny celkem

4,6 g

9 %

Vitamíny

Množství

DDD %

Vitamín A

16,1 mcg

2 %

Alfa karoten

55,2 mcg

Beta karoten

142,6 mcg

Kryptoxantin

64,4 mcg

Lutein a zeaxanthin

623,3 mcg

Vitamín B1 – Thiamin

0,15 mg

13 %

Vitamín B2 – Riboflavin

0,3 mg

23 %

Vitamín B3 – Niacin

4 mg

25 %

Vitamín B6

0,6 mg

35 %

Vitamín B9 – Folát

186 mcg

47 %

Vitamín C – Kyselina askorbová

23 mg

26 %

Vitamin E

4,8 mg

32 %

Vitamin K

48 mcg

40 %

Cholin

33 mg

6 %

Minerály

Množství

DDD %

Vápník

27,6 mg

2 %

Měď

0,44 mg

49 %

Železo

1,27 mg

7 %

Hořčík

66,7 mg

16 %

Fosfor

119,6 mg

10 %

Draslík

1115,5 mg

24 %

Selen

0,92 mcg

2 %

Sodík

16,1 mg

1 %

Zinek

1,47 mg

13 %

Avokádo ve stravě

Na co si dát pozor

Avokádo obsahuje pro zvířata jedovatý persin

Avokádo obsahuje takzvaný persin, což je toxin na bázi mastných kyselin. Navzdory tomu, že se obecně nejedná o pro lidi nebezpečnou látku, u některých jedinců může vyvolat alergickou reakci. Je to ale poměrně vzácné. Persin je však jedovatý pro mnoho druhů zvířat, zvláště pak pro ptáky, kteří ve většině případů v rozmezí 12 až 24 hodin po konzumaci uhynou. Toxický je i pro psy, kočky, koně, králíky, kozy a mnoho dalších domestikovaných zvířat. Je proto na místě zvířatům avokádo vůbec nepodávat, a pokud pěstujete hruškovec přelahodný doma, zabraňte zvířatům v přístupu k němu, protože persin obsahují například i listy, které by mohlo mnoho zvířat začít okusovat.




Nebezpečnost avokáda pro lidi

Za normálních okolností je avokádo pro člověka zcela bezpečné, avšak existují minimálně dva případy, kdy je nanejvýš vhodné se jeho konzumaci vyhnout. Tím prvním je již potvrzená alergie na latex. V některém ovoci, zelenině a ořeších se nacházejí proteiny, které jsou svou strukturou velmi podobné proteinům obsaženým v latexu a právě ty jsou zdrojem alergické reakce. Jedná se o takzvanou zkříženou reakci, a to konkrétně o takzvaný latexo-ovocný syndrom. Jedním z druhů ovoce, které tuto reakci mohou vyvolat, je právě avokádo, ale mohou to být například také banány, rajčata, brambory, ananas nebo meloun.

Druhým případem je pak užívání léku Warfarin, který snižuje srážlivost krve (takzvaně ředí krev) a je u nás k tomuto účelu velmi často předepisován, a to například pacientům, kteří prodělali nějaký druh operace. U avokáda bylo zjištěno, že účinnost Warfarinu snižuje a představuje tak v těchto případech riziko vzniku krevní sraženiny, což může mít velmi závažné následky. Zcela rozhodně byste tedy člověk při užívání tohoto léku neměl avokádo konzumovat, nebo by se o tom měl přinejmenším poradit se svým ošetřujícím lékařem.

Kultivary avokáda

Avokádo, respektive hruškovec přelahodný patří mezi jednodomé rostliny a poměrně zajímavé na něm je to, že jednotlivé kultivary řadíme do jedné ze dvou skupin, podle toho v jakou denní dobu mají samčí a samičí květy tendenci se otevírat. U typu A dochází k otevírání samičích květů brzo ráno prvního dne a jejich zavření koncem rána téhož dne. Samčí květy se pak otevřou druhý den odpoledne. U typu B se první den odpoledne otevřou samičí květy, které se večer zavřou. Druhý den ráno dojde k otevření samčích květů.

Odrůda Hass

Nejrozšířenější kultivary patřící do skupiny A

  • Choquette
  • Gwen
  • Hass
  • Lamb Hass
  • Lula
  • Maluma
  • Pinkerton
  • Reed

Nejrozšířenější kultivary patřící do skupiny B

  • Bacon
  • Brogden
  • Ettinger
  • Fuerte
  • Monroe
  • Sharwil
  • Sir Prize
  • Walter Hole
  • Zutano

Jaké otázky byste si mohli ve spojení s avokádem klást

Skladování – Jak avokádo skladovat

Kde avokádo uchovávat?

Za normálních okolností ho nechte normálně venku v místnosti v pokojové teplotě, stejně jako to děláte s jinými druhy ovoce, jako jsou banány, jablka nebo pomeranče. Pokud navíc ještě nejsou zralá, tak vydrží poměrně dlouho a alespoň je budete mít na očích a zavčas si všimnete, že dozrála a nezkazí se vám.

Může být avokádo v lednici?

Ano, může a prodloužíte tím jeho životnost, nicméně do lednice dávejte jen dostatečně zralá avokáda, která jsou již vhodná ke konzumaci. Ta nezralá i v pokojové teplotě mohou dozrávat déle než týden a v lednici byste se jejich dozrání nemuseli dočkat.




Lze avokádo nechat zamrazit?

Jistě, u tohoto ovoce to možné je, i když čerstvé je samozřejmě vždy lepší. Nemrazte ho ovšem v celku, ale zbavte ho slupky a pecky a do mrazničky vložte pouze dužinu. V jaké podobě ji budete uchovávat, je čistě na vás. Můžete zamrazit celé půlky, plátky, kostky nebo již rozmačkaný dip na přípravu guacamole. Takto v mrazničce vydrží až půl roku, ale doporučujeme nenechávat ho tam déle než 3 až 4 měsíce.

Otázky ohledně avokáda

Hnědnutí – Proč avokádo hnědne

Proč avokádo po rozkrojení zhnědne?

Důvodem je přítomnost enzymu polyfenoloxidáza v dužině avokáda. Ta při kontaktu se vzduchem začne oxidovat a způsobuje hnědnutí. Něco podobného ostatně můžeme pozorovat také u jablek. Z chuťového, výživového ani zdravotního hlediska nemá toto hnědnutí naprosto žádný negativní vliv, ale nevypadá to dobře a vizuálně to odrazuje od konzumace.

Jak tomuto hnědnutí zabránit?

Je to velmi jednoduché. Stačí exponovanou část dužiny, která je v kontaktu se vzduchem potřít, pokapat, postříkat nebo jinak pokrýt kyselou tekutinou. V tomto případě by to měla být ideálně čerstvá limetková, nebo citrónová šťáva. Takto ošetřené avokádo následně natěsno zabalte do potravinové fólie, aby se šťáva držela na místě. Existuje ale také řada jiných triků, které lze použít. Samotné guacamole je pak například možné lžící zarovnat v míse a opatrně ho zalít menším množstvím vody.

Na jak dlouho takové ošetření zabrání hnědnutí?

To může být dosti odlišné, ale velmi obecně se dá konstatovat, že v lednici by takto ošetřené avokádo mělo vydržet přinejmenším do druhého dne.

Je pravda, že hnědnutí zabrání ponechání pecky v dužině?

Ano i ne. Pecka ochrání tu část dužiny, kterou kryje, nikoliv však tu, která je při půlení avokáda odhalena.

Zrání – Jak urychlit a zpomalit zrání avokáda

Jakým způsobem zjistím, že je avokádo správně zralé?

To je velmi důležitá otázka, protože správná zralost je pro požitek z konzumace avokáda naprosto zásadní. Také proto se tomuto tématu věnujeme velmi podrobně v jedné z prvních částí tohoto článku, takže doporučujeme si ji přečíst. Ve zkratce však zmíníme, že zralost lze velmi dobře odhalit zrakem a hmatem a v ideálním případě jejich kombinací.

Lze nějak urychlit zrání avokáda, které jsem si koupil ještě nezralé?

Ano, je to možné. Základem je vložit ho do papírového pytlíku (klidně ho můžete dát také do plně uzavíratelné papírové krabice). Pokud pak chcete zrání urychlit dvojnásobně, vložte h do sáčku či krabice společně s jablky či banány.

A zraje avokádo rychleji ve vyšších teplotách?

Pakliže hovoříme o přirozeně vyšších teplotách, pak ano, zraje rychleji. Tím je ale myšleno, když je léto a ve stínu je 30 °C. Jakákoliv snaha o „umělé“ zahřívání avokáda v troubě, v mikrovlnce nebo kdekoliv jinde je kontraproduktivní a avokádo pak mnohdy můžete rovnou vyhodit. Nedávejte ho za tímto účelem ani na přímé slunce, ničemu tím nepomůžete. Právě naopak, většinou pak nechutná dobře.

Lze naopak nějakým způsobem zrání avokáda oddálit?

I to je možné. Vložte ho jednoduše do lednice. Zcela nezralé avokádo ale v lednici nikdy dost dobře nedozraje. Existují dvě možnosti. První možností je nechat nezralé avokádo dozrát při pokojové teplotě a až poté ho vložit do lednice, kde následně spolehlivě vydrží ještě několik dní. Druhou možností je vložit ho rovnou do lednice, poté ho za nějakou dobu vytáhnout a nechat ho dozrát při pokojové teplotě. Doporučujeme vám však využívat spíše první možnost, protože ta druhá je z hlediska načasování velmi ošidná.