Avokádo – Zelené zlato z Mexika ve vaší kuchyni

Sdílejte:

Avokádo se v několika posledních desetiletích stalo až extrémně populárním prakticky po celém světě, a to navzdory tomu, že ve své domovině, kterou je Střední Amerika, se těší velké oblibě již zhruba pět tisíc let.

Avokádo – Zelené zlato z Mexika ve vaší kuchyni

Avokádo – Zelené zlato z Mexika ve vaší kuchyni | Obrázek: pixabay/coyot

Tato obliba je spojena především s jeho pro lidské tělo velmi příznivými výživovými vlastnostmi a široké uplatnitelnosti v gastronomii. Jeho používání jako jídla je ostatně zcela dominantním využitím a kromě gastronomie se pak v širším měřítku používá už jen v kosmetice.




V tomto článku se mu budeme věnovat velmi detailně a dozvíte se zde o něm naprosto vše.


Související články

Článek jak poznat zralé avokádoJak poznat zralé avokádo

Článek jak ho uchovávatJak ho uchovávat

Článek nutriční a výživové hodnotyNutriční a výživové hodnoty

 


Vzhled avokáda

Avokádo je tropický druh ovoce pocházející z oblasti střední Ameriky. Roste na stromě zvaném hruškovec přelahodný (Persea americana), který je též někdy neodborně nazýván avokádovníkem.

Tento strom spadá z hlediska botanického zařazení do stejné čeledi jako skořicovník, vavřín nebo kafrovník, a to mezi vavřínovité (Lauraceae). Vzrostlý hruškovec je 9 až 20 metrů vysoký, průměr jeho kmene je až 60 centimetrů a jeho listy mají na délku 7 až 25 centimetrů.

Z botanického hlediska ho řadíme mezi bobule. Je to klimakterické ovoce, stejně jako například banány, rajčata nebo jablka. Jeho samotný vzhled se může značně lišit v závislosti na tom, o jaký kultivar se jedná. Těchto kultivarů dnes existuje přes sto.

Velikost se pohybuje mezi zhruba 5 až 20 centimetry na délku, přičemž tvar může být kulovitý, vejčitý či hruškovitý. Barva slupky je sytě zelená až černá a dužina má bledě žlutou až bledě zelenou barvu.

Uvnitř plodu je vždy jedná velká pecka tvaru koule o průměru až 5 centimetrů. Váha zralého plodu se pohybuje mezi 0,1 až 1 kilem. Díky jeho zpravidla hruškovitému tvaru a výrazně hrbolaté slupce se mu někdy přezdívá „aligátoří hruška“.

Avokádo v kuchyni

Avokádo v kuchyni

Avokádo v kuchyni | Obrázek: pexels/anna pyshniuk

Celosvětově se proslavilo především jako základní ingredience mexické speciality guacamole, kterému je ostatně primárně věnován celý tento web.

Své místo si ale našlo v mnoha kuchyních po celém světě, kam se z oblasti střední Ameriky rozšířilo. Dnes je tak hojně používáno například v Indii, Keni, Ghaně, Vietnamu, Brazílii, Maroku, Etiopii, Indonésii, Argentině nebo na Filipínách.

Avokádo je celkově chuťově nevýrazné. Není vůbec sladké, nebo je sladké jen minimálně. Má ale ořechový a máslový nádech. Důležitá je ovšem jeho konzistence. Ta je krémová a po rozmačkání skutečně působí jako máslo či pomazánka.

Používáno je především ve studené kuchyni, a to při přípravě pomazánek, dipů, salátů, sushi, sendvičů, smoothies, milkshaků či zmrzliny. Oblíbené je ovšem například i při přípravě polévek. Je však třeba dbát na to, aby nebylo tepelně zpracováváno příliš dlouho, protože jinak zhořkne.

Je pro něj zcela typické, že má pro ovoce zcela netypicky vysoký obsah tuků, a to především mononenasycených tuků. To z něj dělá vhodnou potravinu pro osoby, které mají jinak omezený přístup k potravinám, které zdravé tuky obsahují (typicky jsou to ryby a mléčné výrobky). Velké oblibě se těší také mezi vegetariány a vegany, kteří jím nahrazují maso.

Díky vysokému obsahu tuků se také používá k výrobě oleje, který má naprosto prvotřídní výživovou, gastronomickou i chuťovou kvalita. V porovnání s běžnými oleji (slunečnicový, řepkový a podobně) je nicméně velmi drahý a proto se používá téměř výhradně k dochucování (typicky například salátů).

Jedlá dužina avokáda nesmí být příliš dlouho vystavena působení vzduchu bez dalšího zpracování. Důvodem je její enzymatická reakce, respektive oxidace, která způsobí zhnědnutí. To sice není chuťově ani zdravotně závadné, ale na pohled to nevypadá dobře a neláká to ke konzumaci. Zhnědnutí však lze velmi snadno zabránit smícháním, potřením či pokapáním čerstvou limetkovou nebo citronovou šťávou.

Avokádo v národních kuchyních

Mexiko, Chile a Peru

Mexiko je domovem avokáda a bývá zde přidáváno a podáváno s téměř jakýmkoliv jídlem. Nejčastěji je pochopitelně připravováno ve formě guacamole, které se následně kombinuje s dalšími dobře známými mexickými pokrmy, jako jsou burrito, fajitas, nachos, tacos a podobně.

V Chile se v rozmačkané formě často používá jako omáčka ke kuřecím steakům, hamburgerům a párkům v rohlíku. Můžete zde také narazit na místní verzi proslulého Caesar salátu, která se servíruje s tímto na plátky nakrájeným ovocem.

V Peru se z něj připravuje omáčka, která se podává ke grilovanému masu a dává se do salátů a sendvičů. Oblíbené je zde též plnění rozpůlených plodů krevetami, rybami a kuřecím masem.

Brazílie, Indonésie, Vietnam, Indie a Filipíny

Zatímco v Mexiku, Chile či Argentině je sladká úprava spíše vzácností, tak v Brazílii, Indonésii, Vietnamu, Indii a na Filipínách je to spíše naopak.

Konkrétně v Brazílii se nejčastěji rozmačká společně s cukrem a limetkou a následně se takto jí jako dezert nebo svačina.

Ve všech pěti zmíněných zemích se pak připravují velmi podobné mléčné koktejly, které obsahují avokádo, mléko a cukr. V některých případech se pak můžete setkat také s použitím do dezertů a zmrzlin.

Etiopie, Keňa, Nigérie a Ghana a Haiti

V Etiopii se hojně používá k výrobě mléčných a ovocných koktejlů, a to buď samostatně, nebo v kombinaci s dalším ovocem, jako je banán, mango, papája či guava. Také se zde, stejně jako v Keni a Nigérii, jí samostatně nebo v kombinaci s dalším ovocem a zeleninou v nejrůznějších salátech.

V Ghaně a na Haiti je pak běžné ho konzumovat s pečivem, a to typicky v sendviči a na chlebu.

Jídla, ve kterých nemůže chybět

V některých tradičních jídlech nemůže toto ovoce vůbec chybět. Mluvíme tu přitom o naprostých gastronomických klasikách, které se bez avokáda zkrátka neobejdou, protože tvoří jejich podstatu.

Venezuelský dip guasacaca

Venezuelský dip guasacaca | Obrázek: studio pexels/Betsai Ekmeiro

Asi není dost dobře možné sepsat tu všechny, ale výčet těch nejznámějších neuškodí a může být inspirací pro vaše příští vaření.

  • Guasacaca (venezuelský dip)
  • Es teler (indonéský nápoj z Jávy)
  • Rainbow Roll (americká verze sushi z Kalifornie)
  • Cemita (mexický sendvič)
  • Salsa de palta (peruánský dip)
  • Arepa reina pepiada (venezuelský sendvič)
  • Tuňákový tatarák (předkrm z USA)
  • Abukado lamaw (filipínský dezert)
  • Guacamole (mexický dip)
  • Féroce (martnická pomazánka)

Jaké avokádo v kuchyni používat

Jak již bylo napsáno výše, existuje přes sto různých kultivarů a ty se od sebe v mnoha ohledech navzájem liší, podobně jako je tomu například u jablek, která jsou nám mnohem více známá.

Pro nás v České republice je situace poměrně jednoduchá, protože se v obchodech setkáme prakticky téměř výhradně jen se dvěma kultivary a těmi jsou odrůda Hass a Fuerte. Obě dvě jsou velmi dobře využitelné v kuchyni, nicméně pokud máte možnost si vybírat, vždy volte odrůdu Hass, která je nejen lepší než odrůda Fuerte, ale také je to zcela nejlepší odrůda pro kulinářské použití vůbec.

Konkrétně v případě přípravy guacamole se pak odrůda Hass mnohými považuje za naprostou nutnost a odrůda Fuerte je v tomto směru vnímána jako možnost, na kterou by však pokud možno neměla nikdy přijít řada. Odrůda Hass je známá pro svou bohatou a krémovou texturu a ořechovou chuť, díky čemuž je pro kulinářské účely naprosto ideální volbou.

Přínosy konzumace avokáda

Snížení hladiny „nezdravého“ LDL cholesterolu

Má pozitivní vliv na změny hladin cholesterolu v lidském těle. Při jeho pravidelné konzumaci dochází ke zvýšení hladiny „zdravého“ cholesterolu HDL a současně ke snížení hladiny „nezdravého“ cholesterolu LDL.

Avokádo chrání zrak

Lutein a zeaxanthin jsou antioxidanty, které mají zásadní dopad na ochranu a regeneraci našich očí. Avokádo obsahuje velké množství těchto dvou látek a podporuje tak dobrý zrak v krátkodobém i dlouhodobém horizontu.

Avokádo chrání zrak

Avokádo chrání zrak | Obrázek: unsplash/Kimia Zarifi

Regulace hladiny cukru v krvi

Obsahuje velké množství sacharidů, které však jen z minimální části tvoří cukry. Drtivá většina z těchto sacharidů představuje vláknina. To má pozitivní dopad na správnou a stabilní hladinu cukru v krvi, což je vhodné jak pro osoby trpící diabetem, tak pro zdravé osoby, jako prevence rozvoje tohoto onemocnění.

Podpora krvetvorby

Erytrocyty, neboli červené krvinky, potřebují pro svou produkci tělem naprosto nezbytně kyselinu listovou (vitamín B9 či folát), které toto ovoce obsahuje značné množství. Vitamín K, kterého obsahuje také velké množství, má pak zásadní vliv na správnou funkci trombocytů (krevní destičky).

Avokádo zlepšuje vitalitu

Vitamíny skupiny B (B1, B2, B3 a B6), které avokádo obsahuje ve velkém množství, napomáhají transformací potravy na energii a přispívají tak k celkové vitalitě a zmírnění únavy.

Prevence špatné nálady a depresí

V jednom průměrném plodu nalezneme téměř polovinu doporučené denní dávky kyseliny listové (vitamín B9), jejíž nedostatek má prokazatelný negativní vliv na náladu a v dlouhodobém horizontu může vést i k depresím.

Snížení bolestivosti kloubů

Dlouhodobá konzumace má příznivý vliv (byť omezený) na bolesti kloubů, které má na svědomí osteoartróza. Nejedná se však o náhradu léčby, ale spíše o vhodný doplněk v rámci životosprávy.

Avokádo zvyšuje hustotu a pevnost kostí

Nalezneme v něm významné množství vitamínu K, který mimo jiné zvyšuje hustotu kostí a zlepšuje tak jejich odolnost a celkový stav, což se projevuje na správné funkci pohybového aparátu a jeho větší odolnosti proti poškození, jako jsou typicky zlomeniny.

Ochrana mozku

Vitamínu E, který je silným antioxidantem, má jedno avokádo okolo 5 miligramů, což představuje přibližně jednu třetinu denní dávky člověka. Tento vitamín brání poškozování některých buněk, což vede k zlepšení paměti, zkvalitnění myšlení a ochraně před změnami, které mají na následek rozvoj Alzheimerovy choroby.

Snížení pravděpodobnosti rozvoje rakoviny prsu

Kyselina olejová, která z hlediska množství představuje dvě třetiny všech tuků v avokádu, dle vědeckých studií snižuje u žen pravděpodobnost rozvoje rakoviny prsu.

Avokádo působí preventivně na onemocnění prostaty

Ve významném množství se v něm nachází látka zvaná Beta-Sitosterol. Ta má pro lidské tělo mnoho přínosů a mimo jiné se používá také při léčbě zvětšené prostaty a rakoviny prostaty. Její dostatečné množství ve stravě může působit na tato onemocnění preventivně.

Prevence rozvoje kardiovaskulárních onemocnění

Avokádo je doslova plné zdravých tuků, vlákniny a draslíku, což jsou látky, které mají zásadní žádoucí dopad na hladiny nezdravého cholesterolu v našem těle. To vede ke správné regulaci krevního tlaku a snížení pravděpodobnosti vzniku kardiovaskulárních onemocnění.

Jaké další přínosy má avokádo?

Jaké další přínosy má avokádo? | Obrázek: pixabay.com/JerzyGorecki

Další přínosy konzumace a jiného využití

  • Je komplexně výživné
  • Může napomáhat při zmírnění příznaků artritidy
  • Má pozitivní vliv na spánek a jeho kvalitu
  • Pomáhá získávat živiny z potravin rostlinného původu
  • Ulevuje od průjmu
  • Je nápomocen při procesu hubnutí
  • Udržuje nervový systém v dobré kondici
  • Masti s obsahem avokádového oleje pomáhají zmírnit projevy psoriázy
  • Stimuluje růst vlasů a zlepšuje jejich kvalitu
  • Vhodným způsobem reguluje průběh menstruace
  • Vyživuje kůži a napomáhá vyhlazovat vrásky
  • Zlepšuje a zefektivňuje trávení
  • Stimuluje přirozenou produkci hormonů
Sdílejte:

Napsat komentář